ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
    شهرت
    0
    5,842
    معاون سایت

سندرم غروب جمعه !

آنچه از شواهد پیداست، این فقط ما نیستیم كه به چنین عارضه‌ای دچاریم. غربی‌ها هم كه روزهای یكشنبه را تعطیل هستند، این احساس غریب را سندرم روزهای یكشنبه نامیده‌اند و این همان احساسی است كه شما در عصر روزهای جمعه تجربه می‌كنید.

عصر روزهای جمعه است كه غرق در بی‌قراری، اضطراب، افسردگی، بی‌خوابی، فقدان انگیزه و انرژی، اندوه مبهم و اشتغال ذهنی برای كوهی از وظایف و كارهای هفته بعد هستید.

یافته‌های روان‌شناسی نشان می‌دهد بیشترین گروهی كه این احساسات منفی را تجربه می‌كنند، دانش‌آموزان، دانشجویان و كارمندانی هستند كه ساعت تحصیل و كار آنها به شكلی منظم از روز شنبه آغاز می‌شود و درست سرنخ ماجرا در همین صورت مساله داستان نهفته است.
    ویژگی یكسان و مشترك سه گروهی كه آنها را برشمردیم در سبك زندگی آنهاست؛ این افراد غالبا به​طور معمول می‌كنند و در زمانی خاص باید آن را به پایان برسانند.

اگر از افرادی كه این احساسات و افكار منفی را تجربه می‌كنند، بپرسیم عصرهای جمعه نگران و غمگین چه موضوعی هستند، پاسخی مبهم و اغلب غیرقانع‌كننده می‌دهند، اما بررسی در محتوای شكایت‌ كنندگان، درونمایه آن را فاش می‌سازد و آن همین یك جمله آشناست؛ «باز هم یك هفته كار تكراری!»

آن چیزی كه مشخص شده تجربه یك هفته كار مداوم و تكراری، ریشه این اضطراب و كانون این دلمشغولی است. تمدن جدید، دیوان‌سالاری مدرن و الزام به ساعت‌های كاری منظم نیز به این مساله دامن زده و این سندرم را به وسعت دنیا گسترده است.

البته بعضی از جنبه‌های كار منظم در طول هفته مانند فشار و بی‌علاقگی به كار، این نشانه‌ها را تشدید می‌كند.
    معروف است ترس از مرگ، خوفناك‌تر از خود مرگ است. فردی كه این نشانه‌ها را تجربه می‌كند، انتظار شروع حجم بالای كار پس از استراحت جمعه، برایش رنج‌آور از آن كاری است كه در سایر روزهای هفته انجام می‌دهد. در نتیجه انتظار انبوه كارهای روزمره و تكراری، عامل اصلی دلگیری عصرهای آدینه است.

البته افراد بدون حس كنترل كه برنامه‌ریزی و زمانبندی قابل قبولی برای انجام كارها ندارند، بیشتر از دیگران این حالت‌ها را تجربه می‌كنند تا جایی كه این موضوع باعث تشدید احساس منفی می‌شود. همچنین الگوهای تغذیه‌ای نادرست، نوشیدنی‌های محرك مانند چای و قهوه، نداشتن فعالیت‌های بدنی منظم و سبك زندگی ناسالم و غیرمتعارف از دیگر عوامل این سندرم است.

اكنون، اما برای تسكین این دلگیری چه باید كرد؟ علم امروز مجموعه‌ای روش‌ها برای تسكین این احساسات آزارنده توصیه كرده است. نخست این كه این احساسات را تا حدودی طبیعی بدانیم؛ احساسی كه خیلی زود می‌گذرد و لزوما به معنای وجود یك اختلال یا نابهنجاری نیست.
    از سوی دیگر داشتن نظم در كارها و وجود یك برنامه كاری مشخص، باعث كاهش فشار كاری و كسب حس كنترل بر كارها خواهد شد. پس باید مدیریت زمان را جدی بگیریم.

در روزهای تعطیل نیز همانند سایر روزها، در همان ساعت معمول هر روز از خواب برخیزیم. حتی نیم ساعت دیر بیدار شدن به بی‌خوابی جمعه شب منجر شده و روند خواب را مختل می‌كند. بهتر است برای پرداختن به فعالیت‌های لذتبخش مانند ورزش، گشت و گذار، مهمانی و... برنامه‌ریزی كنیم.

در این صورت هیجانات منفی و احساس تنش‌زا را با فعالیت‌های لذتبخش جایگزین می‌كنیم حتی توصیه شده برای بعد ظهر روز شنبه یعنی بعد از ساعت كاری نیز برنامه‌ای لذتبخش تدارك ببینیم. این موضوع تا حدودی به آرامش شما كمك می‌كند. تمركز بر لحظه حال نیز موثر است.

این روش باعث می‌شود از اشتغال ذهنی با آینده مبهم و انتظار دردناك شروع روز كاری دست برداریم. اگر این كارها را انجام دهید، خواهید دید غروب جمعه‌ای زیبا همراه انتظار برای آغاز هفته‌ای پركار شما را فرا می‌خواند.

منبع: جام جم آنلاین

من به شخصه خیلی قانع شدم
    امیدوارم ه درد شما هم خورده باشه

Some girls watched Beauty and The Beast and wanted the prince
    I watched it and wanted the library
    متن مخفي!

شهرت
    6
    6,254
    مدیر بازنشسته
    من اصلا دچار سندرم جمعه نیستم
    دچار سندرم غروب شنبم
    ThundeRam
    Fire and Blood
    شهرت
    0
    4,813
    کاربر انجمن
    من اصلا سندرم هیچی ندارم لامصب!
    غم و غصه حالیم نیست!
    ای جان چه ادم باحالیم!
    یادمه خرگوشم مرد، کالبد شکافیش کردم! بابام اومد فک کرد زنده زنده شکافتمش می خواست بکشتم!
    [CENTER][FONT=B Koodak][SIZE=5]خودتو تغییر بده، عالم برات تغییر می کنه[/SIZE][/FONT]
    [/CENTER]
    شهرت
    0
    2,567
    مدیر ارشد
    آره من این حالت زیاد رخ میده...جدا مثل افسردگیه...مخصوصا زمان مدارس..ک احساس میکنی وقتت تموم شده
    در پس هر تاریکی نوریست ، نوید روشنایی

آنگاه که سرنوشتم تغییر کند

من آن را دوباره خواهم ساخت ؛ با قدرتم

چرا که قدرت از آن من است

آنگاه که درهای سرنوشت بسته شوند

تنها من محرم خواهم بود

ای دست های ناپیدای سرنوشت

من شمارا به مبارزه میطلبم
    شهرت
    0
    793
    کاربر انجمن
    من این حالتو وقتی تجربه کردم که امروز دیدم برا فردا تکلیف هندسه،حسابان،فیزیک،جبر و زبان دارم!به علاوه امتحان ریاضی از سال گذشته!
    خو نامردا!چرا به قصد کشت تکلیف میدین؟
    سالمم باشین افسردگی میگیرین!
    البته الان ده شب جمعست و من تقریبا هیچ کدوم از کارهای لیست بالا رو انجام ندادم!

ولی در کل انجام میدم این پیشنهادهارو،چون حس میکنم تمام روز های هفته به این سندروم دچارم!
    مهم نیست که شما چه هستید،فقط مهم این است که مردم چه فکری در مورد شما می کنند.
    [COLOR=#ff0000]لانس مورو[/COLOR]
    شهرت
    0
    1,700
    کاربر انجمن
    من کلا ادم شادو الکی خوشیم !
    جمعه هام با بچها بیرون تا نصفه شب... !
    دلم میخواد یبار تست کنم ببینم حس یکنواختی چحوریه
    والا
    [CENTER][SIZE=7](:[/SIZE][/CENTER]
    [CENTER][SIZE=6](:[/SIZE][/CENTER]
    [CENTER][SIZE=5](:[/SIZE][/CENTER]
    [CENTER][SIZE=4](:[/SIZE][/CENTER]
    [CENTER][SIZE=3]/:[/SIZE][/CENTER]
    [CENTER][SIZE=2]l:[/SIZE][/CENTER]
    [CENTER][SIZE=1]):[/SIZE][/CENTER]
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع