ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 12 از 12 نخست ... 2 10 11 12
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 113 , از مجموع 113
    شهرت
    0
    97
    کاربر انجمن

سوالات در فیزیک کوانتوم

بسم الله
    این اولین تایپیکیه که تویه این انجمن میزنم ایشالا دوستان استقبال کنن هر سوالی که راجب فیزیک کانتوم یا در مورد کلا فیزیک براتون پیش اومده اینجا میتونین بزارین تا شاید یه نفرپیدا بشه جوابه سوالتون رو بدونه اگه هم دیدین یه سوالی جالبه جوابشم میدونستین میتونین اینجا بزارید تا دیگرانم استفاده کنن
    اولین سوال رو خودم شروع میکنم بایدم بگم مشکله مفهومی دارم اگه کسی اطلاعی چیزی داره ممنونه جوابش میشم اگه چیزی از سوالم هم براتون نا مفهوم بود ذکر کنین روشن سازی میکنم
    خب طبق اصل موضوع هایه نسبیت خاص سرعت نور تو تمامیه مراجع لخت و ساکن یکیه(منظور این که اگه شما به سمت یه پرتویه نور بدویی بازم نور با سرعت c به شما نزدیک میشه نه با سرعت c+v وحتی اگه ساکن هم بایستی بازم نور باهمین سرعت به شما میرسه حتی اگه از دست یه پرتوه نور فرارم کنی بازم نور با همون سرعت و نه کمتر به شما میرسه) حالا یه آزمایشه ذهنی مشهوری داریم که توش اتساع زمان و ... معلوم میشه من یه جایه این آزمایش مشکل دارم این آزمایش هم تویه کتاب فیزیک پایه اثر فرانک.ج.بلت به صورت مفصل توضیح داده شده خلاصه آزمایش اینه که اگه (از s و y استفاده نمیکنم شاید گیج کنندش کنه) باب وسطه یه جاده ایستاده باشه اگه در ابتدا و انتهایه جاده همزمان دوتا چراغ پرنور روشن شن باب هردورو چون به یه فاصله از هرکدومشون هست همزمان میبینه که روشن شدن چون پرتو هیاه نوری همزمان به باب میرسن به عبارتی باب اگه نزدیک به چراغه آلیس باشه و از چراغه حنا دورتر از باب باشه اول چراغه آلیس رو میبینه که روشن میشه چون پرتو هایه نوره چراغه آلیس زودتر از پرتو هایه نوره چراغه حنا به چشمایه باب میرسن چون نزدیکترن حالا اینجا مشکلی به وجود میاد طبق نظریه نسبیت اگه باب از نزدیکی چراغه آلیس به سمته وسطه جاده دوباره بدوه به عبارتی به چراغه حنا نزدیک شه تو لحظه ای که به نقطه ی وسطه جاده میرسه اگه حنا و آلیس همزمان چراغاشون رو روشن کنن اونوقت باب اول چراغه حنا رو میبینه که روشن میشه بعد چراغه آلیس رو این اصل همون اتساعه زمانه سواله من اینجاست که طبق اصل نسبیت خاص سرعت نور تو تمامیه مراجه ساکن و لخت یکیه بنابرین با اینکه باب داره به سمت چراغه حنا میدوه با این حال پرتو هایه نوره آلیس و حنا بازم باید بهش همزمان برسن به عبارتی سرعته نوره چراغه حنا + سرعته دویدن باب به سمته چراغه حنا نمیشه طبق نسبیت باید نور چراغ حنا و نور چراغه آلیس با اینکه باب داره از چراغه آلیس با یه سرعتی دور میشه و با یه سرعتی به چراغه حنا نزدیک میشه همزمان به باب برسه

باب بین چراغه الیس و حنا تویه سکون ایستاده و پرتو هایه نوره چراغه حنا و آلیس همزمان به چشمه باب میرسه

باب در حاله دویدن به سمت وسط جاده و دیدن اول پرتوهایه چراغه حنا

نکته ای که میمونه باب پشته سرشم چشم داره ....
    شهرت
    0
    97
    کاربر انجمن
    خب نشد دیگه
    نگاه کن خاطراتت دلیلی می شه بر اینکه وجود داااشته
    نه اینکه وجود داره

وقتی وجود داشته بعد وجود نخواهد داشت یعنی داره اون خاطرات نابود میشه دیگه یعنی پارادوکس اطلاعات میدونم منظورت اینه که دیگه کلا اون خاطرات اتفاق نمیوفتن ولی همین که تو ذهنت داری اون خاطرات رو همون اطلاعاتی که تو ذهنه خودته چه بلایی سرش میاد؟
    اصن یه مثال دیگه میزنم تو سفر میکنی به گذشته روزه خاستگاریت روزی که عاشقه دختری میشی که بعدها باهاش ازدواج میخوای بکنی حالا نمیزاری اون خواستگاری به ثمر برسه حالا خوده گذشتت رو راغب میکنی با یکی دیگه عروسی کنه حالا خوده تو که سفر کرده بودی گذشته خاطراتت به محضه اینکه خوده گذشتت با یه عروسه دیگه ازدواج میکنه نابود میشه یا نمیشه؟

اگر به گذشته ای برگردی که هنوز خودت قبلیت بدنیا نیومدی که بلایی سرت نمیاد چون اینده قبلی که تو همین بچه بودی دیگه از بین رفته
    درواقع تو دیگه همین بچه نیستی

هرچند اگر نیومده بودی به گذشته همین بچه بودی
    این تعریفی که کردی همون جهانایه موازیه یعنی مورد 3 درواقع وارد جهانی موازی میشی که تو همون بچه نیستی وگرنه تویه این دنیا اگرچه به قبله خودت رفتی ولی بازم همون بچه ای چون تویه همین دنیایی گرفتی؟
    ویرایش توسط paradoxy : 2015/06/09 در ساعت 19:59
    امضا خز شد دیگه این دوره زمونه با اثر انگشت لیزر تویه چشم تجزیه DNA و ... یه فردی رو میشناسن
    شهرت
    0
    97
    کاربر انجمن
    نقل قول نوشته اصلی توسط paradoxy نمایش پست ها
    بسم الله
    این اولین تایپیکیه که تویه این انجمن میزنم ایشالا دوستان استقبال کنن هر سوالی که راجب فیزیک کانتوم یا در مورد کلا فیزیک براتون پیش اومده اینجا میتونین بزارین تا شاید یه نفرپیدا بشه جوابه سوالتون رو بدونه اگه هم دیدین یه سوالی جالبه جوابشم میدونستین میتونین اینجا بزارید تا دیگرانم استفاده کنن
    اولین سوال رو خودم شروع میکنم بایدم بگم مشکله مفهومی دارم اگه کسی اطلاعی چیزی داره ممنونه جوابش میشم اگه چیزی از سوالم هم براتون نا مفهوم بود ذکر کنین روشن سازی میکنم
    خب طبق اصل موضوع هایه نسبیت خاص سرعت نور تو تمامیه مراجع لخت و ساکن یکیه(منظور این که اگه شما به سمت یه پرتویه نور بدویی بازم نور با سرعت c به شما نزدیک میشه نه با سرعت c+v وحتی اگه ساکن هم بایستی بازم نور باهمین سرعت به شما میرسه حتی اگه از دست یه پرتوه نور فرارم کنی بازم نور با همون سرعت و نه کمتر به شما میرسه) حالا یه آزمایشه ذهنی مشهوری داریم که توش اتساع زمان و ... معلوم میشه من یه جایه این آزمایش مشکل دارم این آزمایش هم تویه کتاب فیزیک پایه اثر فرانک.ج.بلت به صورت مفصل توضیح داده شده خلاصه آزمایش اینه که اگه (از s و y استفاده نمیکنم شاید گیج کنندش کنه) باب وسطه یه جاده ایستاده باشه اگه در ابتدا و انتهایه جاده همزمان دوتا چراغ پرنور روشن شن باب هردورو چون به یه فاصله از هرکدومشون هست همزمان میبینه که روشن شدن چون پرتو هیاه نوری همزمان به باب میرسن به عبارتی باب اگه نزدیک به چراغه آلیس باشه و از چراغه حنا دورتر از باب باشه اول چراغه آلیس رو میبینه که روشن میشه چون پرتو هایه نوره چراغه آلیس زودتر از پرتو هایه نوره چراغه حنا به چشمایه باب میرسن چون نزدیکترن حالا اینجا مشکلی به وجود میاد طبق نظریه نسبیت اگه باب از نزدیکی چراغه آلیس به سمته وسطه جاده دوباره بدوه به عبارتی به چراغه حنا نزدیک شه تو لحظه ای که به نقطه ی وسطه جاده میرسه اگه حنا و آلیس همزمان چراغاشون رو روشن کنن اونوقت باب اول چراغه حنا رو میبینه که روشن میشه بعد چراغه آلیس رو این اصل همون اتساعه زمانه سواله من اینجاست که طبق اصل نسبیت خاص سرعت نور تو تمامیه مراجه ساکن و لخت یکیه بنابرین با اینکه باب داره به سمت چراغه حنا میدوه با این حال پرتو هایه نوره آلیس و حنا بازم باید بهش همزمان برسن به عبارتی سرعته نوره چراغه حنا + سرعته دویدن باب به سمته چراغه حنا نمیشه طبق نسبیت باید نور چراغ حنا و نور چراغه آلیس با اینکه باب داره از چراغه آلیس با یه سرعتی دور میشه و با یه سرعتی به چراغه حنا نزدیک میشه همزمان به باب برسه

باب بین چراغه الیس و حنا تویه سکون ایستاده و پرتو هایه نوره چراغه حنا و آلیس همزمان به چشمه باب میرسه

باب در حاله دویدن به سمت وسط جاده و دیدن اول پرتوهایه چراغه حنا

نکته ای که میمونه باب پشته سرشم چشم داره ....
    درنهایت یه نفر تویه انجمن فیزیک پیدا شد و ثابت کرد حق با منه بهرحال مشکله این آزمایش همون برابری فاصله بود هروقت فاصله دو رویداد از ناظری برابر باشه آنگاه اون دو رویداد برایه ناظر همزمان خواهد بود
    اصلاح شده این آزمایش رو میشه تویه کتاب آشنایی با نسبیت خاص لورنتس پیدا کرد که نشون میده دو پدیده همزمان از نظر ناظرایه مختلف ممکنه همزمان بنظر برسه یا نرسه.لازم دیدم اینجا ذکر کنم
    امضا خز شد دیگه این دوره زمونه با اثر انگشت لیزر تویه چشم تجزیه DNA و ... یه فردی رو میشناسن
    شهرت
    0
    97
    کاربر انجمن
    یه سوال تقریبا بی ربط به فیزیک کوانتوم داشتم دیگه الکی تایپیک نمیزنم
    آیا سیاره ای ,ستاره ای یا هر چیز دیگه ای که چرخش به دور خودش(حرکت وضعی) نداشته باشه ولی قمر یا سیاره یا هرچیز دیگه که تحت تاثیر نیروی گرانشش باشه داریم؟
    به عبارت ساده تر زمینی که دور خودش نچرخه و ماه داشته باشه یه همچین مثالی لطف کنید برام بزنید خیلی دنبالشم چیزی پیدا نکردم تو اینترنت (با منبع مثال بزنیدا)
صفحه 12 از 12 نخست ... 2 10 11 12
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 113 , از مجموع 113

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)