PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشاوره درسی و کنکوری

johnsnow
2013/08/05, 12:03
سلام

به تازگی این بخش راه اندازی شد خب مدیریتشم دادن به من امیدوارم از پسش بر بیام

خب بچه ها اینجا من دیدم اکثرتون تو فکر کنکور و درس هستید گفتم که این بخش رو راه اندازی کنیم تا بتونیم هر کمکی از دستمون بر میاد به شما دوستای گل بکنیم

البته تجربیات اندکمون رو هم در اختیارتون بزاریم

از همینجا از همه دوستان دعوت به همکاری میکنم که منو یاری کنند

در آخر اینجا هرکی هر سوال درسی داره یا در مورد کنکور بیاد بگه تا کمکش کنیم

arwen
2013/08/10, 19:30
سلام میتونین رو کمک من حساب کنین
تجربم در این زمینه حرف نداره مخصوصا در قسمت علوم انسانی

johnsnow
2013/08/11, 23:47
سلام میتونین رو کمک من حساب کنین
تجربم در این زمینه حرف نداره مخصوصا در قسمت علوم انسانی

خیلی خیلی لطف داری و ممنون میشم از کمکت متشکرم((201))((201))((201))

vartan
2013/08/14, 01:30
تو رشته تجربیم کمکی بر بیاد در خدمتم با یک سال سابقه مشاورگی در قلم چی((111))

Fateme
2013/08/14, 01:47
خب من سه تا سوال دارم:

یکش اینکه ایا میشه رشته ای غیر انسانی (منظور تجربی یا ریاضیه) خوند ولی بعدا در کنکور انسانی شرکت کرد واسه روانشناسی؟

سوال دومم اینه که ایا به نظرتون ادم میتونه رشته ریاضی بخونه و با خوندن جزوات رشته تجربی تو کنکور واسه تجربی یه رتبه نسبتا مناسب بیاره؟؟؟

سه اینکه لطفا یکی کل این مبحث کنکور و انتخاب رشته رو یه توضیح مختصر مفید بده چون من یه مقدار از قضیه پرتم...((200))

با تشکر از عزیزان پاسخ دهنده...

vartan
2013/08/14, 01:54
جواب سوال 1 بله
جواب سوال 2 خیر
جواب سوال 3
میشه سوالتونو دقیق تر بگین ؟

Fateme
2013/08/14, 05:12
جواب سوال 1 بله
جواب سوال 2 خیر
جواب سوال 3
میشه سوالتونو دقیق تر بگین ؟
سوال دو چرا خیر؟

والا اخه نمیدونم چطور دقیقتر بگم...کلا از مراحل بعد از کنکور اطلاع ندارم بعد هر وقت صحبتش میشه من اینجوری میشم ((113))

یه سوال دیه...الان از نظر وضع شغلی موقعیت کدوم رشته مناسب تره؟

vartan
2013/08/14, 10:04
از نظر شغلی خرابه
ببین بعد از کنکور باید صبر کنی حدد یه ماه که رتبه بیاد بعد از چند روز دفتر چه انتخاب رشته میاد که تو باید با توجه به رتبه و ترازت انتخاب رشته کنی
بعدش چک میکنی میبینی قبول شدی یا نه
توجه کن 150 تا رشته میتونی انتخاب کنی و باید به ترتیب اولیتت باشن
اگه رتبه 1 کشوری باشی و انتخاب اولت پرستاری بزنی و انتخاب دومت پزشکی تهران پرستاری قبول میشی
برای چه رشته ای میخوای جداگونه بهت بگم

sama1
2013/08/17, 11:05
سوال دو چرا خیر؟

والا اخه نمیدونم چطور دقیقتر بگم...کلا از مراحل بعد از کنکور اطلاع ندارم بعد هر وقت صحبتش میشه من اینجوری میشم ((113))

یه سوال دیه...الان از نظر وضع شغلی موقعیت کدوم رشته مناسب تره؟

عزیزم کلا وضعیت شغلی کشور خوب نیست،ولی برای رشته های فنی افتضاحه!(کار هست نه اینکه نباشه،ولی شهرستان های دور افتاده با کلی سختی کار و اینا که هرکسی اون سمتی نمیره،مخصوصا دخترا)
بچه های تجربی بازار کار خیلی خیلی بهتری نسبت به بچه های ریاضی دارن،چون این یه واقعیت که ما از لحاظ پزشکی خیلی جلو هستیم و تقریبا یه قطبیم ولی علوم مهندسی......((119))
بچه های انسانی درصورتی که وارد دانشگاه میشن تلاششونو ادامه بدن و مخصوصا اگه بتونن رشته های خوب قبول شن،بازار کارشون تقریبا آمادست و خیلی راحت میتونن وارد بازار کار بشن.

و درمورد سوال دومت،به همون دلیلی که یه بچه ی تجربی نمیتونه فقط با خوندن جزوه ها توی کنکور ریاضی یه رتبه ی خوب بیاره!
زیست درس مشکلیه،احتیاج به توضیح داره،بچه های ریاضی درسته که ریاضیاتشون قوی تره ولی شیمی بچه های تجربی بهتره و زیست خودش یه وزنه ی مهمه(ارزشش توی کنکور تجربی مثل ارزش ریاضی و فیزیک تو کنکور ریاضیه)و زمین شناسی هم هست،اگر پزشکی نخوای!

M.Mahdi
2013/08/17, 11:12
بچه های تجربی بازار کار خیلی خیلی بهتری نسبت به بچه های ریاضی دارن،چون این یه واقعیت که ما از لحاظ پزشکی خیلی جلو هستیم و تقریبا یه قطبیم ولی علوم مهندسی......

ببخشید کی اینو گفته ؟

رشته های مهندسی مثل برق ، مکانیک ، متالورژی ( مواد ) و.... بازار کار خییییییلی عالی دارن !

vartan
2013/08/17, 11:14
بچه های تجربی بازار کار خیلی خیلی بهتری نسبت به بچه های ریاضی دارن،چون این یه واقعیت که ما از لحاظ پزشکی خیلی جلو هستیم و تقریبا یه قطبیم ولی علوم مهندسی......

این فکر اشتباهه
تو تجربه باید بهترین باشی تا یه چیزی بشی
مثلا اگه پزشکی و دارو و دندون نیاری تقریبا تمومه برات
اما ریاضی هرچی بری تهش مهندسی

M.Mahdi
2013/08/17, 11:18

فرزندم چرا ارزش ریاضی رو میاری پایین ؟ ((200))

مهندس باشی ولی بیکار باشی به چه درد میخوره ؟

vartan
2013/08/17, 11:21
فرزندم چرا ارزش ریاضی رو میاری پایین ؟ ((200))

مهندس باشی ولی بیکار باشی به چه درد میخوره ؟

ببین من دکتر بیکار دیدم.مهندسیو که دیگه ولش کن اصلا
خوب اینطوری حساب کنی کلا مرد میخواد کار پیدا کنه !
مهندسی اما بازم میشه یه کاریش کرد.باور کن
هرکسی نمیتونه مطب بزنه.پدر آدمو در میارن پدرسوخته ها اما هر مهندسی میتونه بره پیش یه مهندس دیگه کار کنه
غیر از اینه ؟

M.Mahdi
2013/08/17, 11:25
درست میگی ((119))((119))

sama1
2013/08/17, 11:40
درست میگی ((119))((119))

ببین من دکتر بیکار دیدم.مهندسیو که دیگه ولش کن اصلا
خوب اینطوری حساب کنی کلا مرد میخواد کار پیدا کنه !
مهندسی اما بازم میشه یه کاریش کرد.باور کن
هرکسی نمیتونه مطب بزنه.پدر آدمو در میارن پدرسوخته ها اما هر مهندسی میتونه بره پیش یه مهندس دیگه کار کنه
غیر از اینه ؟

این فکر اشتباهه
تو تجربه باید بهترین باشی تا یه چیزی بشی
مثلا اگه پزشکی و دارو و دندون نیاری تقریبا تمومه برات

منم نگفتم تجربی بازار کارش حرف نداره،گفتم از ریاضی خیلی خیلی بهتره!
براتون یه مثال واقعی میزنم!
2 تا بچه درسخون،هر 2تا پرتلاش باهوش،کنکور میدن،یکیشون برق دانشگاه تهران قبول میشه یکیشون پزشکی دانشگاه تهران.(هر 2تا رشته های بالا)
اون بچه مهندس 4 سال کارشناسی میخونه،3 سالم ارشد(با پایان نامه) مجموعا 7 سال،تهش میشه مهندس!حالا این آقا(ما فرض میکنیم هر 2 پسر) میاد وارد بازار کار بشه،کاری برای تازه فارغ التحصیل وجود نداره تهران(هست ولی بیگاری صرف،نه چیزی یاد میگیری نه حقوق میگیری و ....)در بهترین حالت جذب صنایع نفتی میشه،عسلویه،دور از محل زندگیش،محیط آلوده،سختی کار،حقوق(پیزی که الان دارن به مهندس 2 سال سابقه دار میدن)2 ملیون!

حالا بچه دکترمون 7سال پزشکی میخونه،بعد میشه دکتر ،تخصص رو هم درنظر نمیگیریم،میره مناطق دورافتاده برای کار،2باره دور از محل زندگیش،محیط آلوده،سختی کار،خب تا اینجا برای جفتشون یکیه!حالا این آقای دکتر حقوق چه قدر میگیره؟ حداقل 7-8 ملیون(چیزی که رادیو اعلام کرد،دولت با این حقوق پزشک عمومی تو مناطق دور افتاده استخدام میکنه)

بعد 4 سال هر2تا میان تهران،اون دکتره میره بیمارستانی درمانگاهی جایی،حقوقش اگه چند برابر نشه کمترم نمیشه،ولی مهندسه ما تازه باید رزومه پر کنه،این شرکت،اون شرکت،تا یه جایی بره با حقوق همون 2 ملیون!!!

برای همینه که بچه های مهندسی انقدر طالب رفتنن!

vartan
2013/08/17, 11:43
منم نگفتم تجربی بازار کارش حرف نداره،گفتم از ریاضی خیلی خیلی بهتره!
براتون یه مثال واقعی میزنم!
2 تا بچه درسخون،هر 2تا پرتلاش باهوش،کنکور میدن،یکیشون برق دانشگاه تهران قبول میشه یکیشون پزشکی دانشگاه تهران.(هر 2تا رشته های بالا)
اون بچه مهندس 4 سال کارشناسی میخونه،3 سالم ارشد(با پایان نامه) مجموعا 7 سال،تهش میشه مهندس!حالا این آقا(ما فرض میکنیم هر 2 پسر) میاد وارد بازار کار بشه،کاری برای تازه فارغ التحصیل وجود نداره تهران(هست ولی بیگاری صرف،نه چیزی یاد میگیری نه حقوق میگیری و ....)در بهترین حالت جذب صنایع نفتی میشه،عسلویه،دور از محل زندگیش،محیط آلوده،سختی کار،حقوق(پیزی که الان دارن به مهندس 2 سال سابقه دار میدن)2 ملیون!

حالا بچه دکترمون 7سال پزشکی میخونه،بعد میشه دکتر ،تخصص رو هم درنظر نمیگیریم،میره مناطق دورافتاده برای کار،2باره دور از محل زندگیش،محیط آلوده،سختی کار،خب تا اینجا برای جفتشون یکیه!حالا این آقای دکتر حقوق چه قدر میگیره؟ حداقل 7-8 ملیون(چیزی که رادیو اعلام کرد،دولت با این حقوق پزشک عمومی تو مناطق دور افتاده استخدام میکنه)

بعد 4 سال هر2تا میان تهران،اون دکتره میره بیمارستانی درمانگاهی جایی،حقوقش اگه چند برابر نشه کمترم نمیشه،ولی مهندسه ما تازه باید رزومه پر کنه،این شرکت،اون شرکت،تا یه جایی بره با حقوق همون 2 ملیون!!!

برای همینه که بچه های مهندسی انقدر طالب رفتنن!
یه مثال برات میزنم که بفهمی اشتباهه
ببین من دانشجوی پزشکیم خودم
اما دو نفرو مقایسه میکنیم
یکی تو ریاضی 4000 شده رتبش یکی تو تجربی
ریاضیه احتمالا تو تهران یه چیز خوب قبول میشه
تجربیه ؟؟بدبخت شد !!بیچاره شد.هیچی قبول نمیشه دیگه

sama1
2013/08/17, 11:56
یه مثال برات میزنم که بفهمی اشتباهه
ببین من دانشجوی پزشکیم خودم
اما دو نفرو مقایسه میکنیم
یکی تو ریاضی 4000 شده رتبش یکی تو تجربی
ریاضیه احتمالا تو تهران یه چیز خوب قبول میشه
تجربیه ؟؟بدبخت شد !!بیچاره شد.هیچی قبول نمیشه دیگه

خب من و شما داریم 2تا چیز کاملا متفاوتو باهم مقایسه میکنیم!
من بحثم سر رتبه نبود،از اول فرضو بر این گذاشتم که رشته های بالا رو جفتشون قبول شدن،من در مورد بازار کار حرف میزنم!
وگرنه بله،در مورد رتبه قبول دارم،بچه های ریاضی با 5000 مدیریت دانشگاه تهران قبول میشن و با 7000 علوم پایه ی دانشگاه تهران ولی بچه های تجربی از دخترها میدونم که با 2200 مامایی قبول میشن!
البته اینم بگم بچه های ریاضی با رتبه ی بالای 2500 باید قید مهندسی تو تهرانو بزنن(مگه اینکه سهمیه داشته باشن )

vartan
2013/08/17, 12:01
نه دیگه اگه میگی تجربی بازار کارش بهتره پس اینطوری میشه
اصلا خوب پزشکی
7 سال باید بخونی
یدونی چقد دکتر بیکار هست ؟
بعد از 7 سال عمرا بهت جواز مطب ندن
باید بری 2 سال مناطق محروم کار کنی
بعد سربازی
بعد شاید مجوز بدن که کلی باید پول وسایل و مطب بدی

sama1
2013/08/17, 12:10
شما پست های منو کامل نخوندید،یه بار دیگه بخونید،اونوقت منظور من رو متوجه میشید!

شما هنوز دانشجویید،تا وقتی وارد بازار کار نشید عمق حرفی و که من دارم میزنم متوجه نمیشید،دوست عزیز

Warrior
2013/09/28, 10:05
یک مطلب گفتم بزارم برای دوستان تجربی خیلی بدرد بخوره،البته معلم زیستمون هم یک توضیحاتی داد که شد عین یک مقاله ولی خوب بدرد بخوره و من یکی که توصیه می کنم حتما بخونید.

همونطور که می دونید دروس کنکور به دو بخش عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند که خوب من اول به همون بخش عمومیش می پردازم.
دروس عمومی

دروس عمومی
ضریب

ادبیات
4

دین و زندگی
3

عربی
2

زبان
2

همونطور که در بالا درس ها و ضریب ها رو می بینید هر کدوم خاصیت و برتری خودش رو داره.اما بعضی ها هم میگن عربی از همه بهتره و ضریب مخفی داره که لازم دونستم واسه این یک توضیحاتی بدم.

این ضریب مخفی یعنی چی؟
یعنی تعداد بسیار زیادی از داوطلبا(از جمله بنده)توی این درس ضعف دارن و به همین دلیل کسی درصدش توی این درس بالا باشه ترازش توی این درس به طور چشم گیری زیاد میشه

سوال :خوب تراز چیه؟
فرض کنید توی یه درس نمرتون 90 درصد میشه.حالا این 90 درصد یعنی خیلی خوب؟ نمیدونیم باید به تراز نگاه کنید.
تراز یعنی اینکه شما بین شرکت کننده ها کجا قرار دارید.که با روشهای اماری بدست میاد. با یه مثال قضیه روشن میشه:
مثلا اگه توی یه درس داوطلبا قوی باشن یا اون درس اسون باشه و تعداد زیادی از شرکت کننده ها 80 درصد سوالا رو جواب بدن اگه شما 100 درصد هم بزنی یه تراز معمولی داری چون سطحت زیاد با بقیه فرقی نداره و نزدیک به اکثریته.حالا اگه توی یه درس همه 20 - 30 درصد سوالارو جواب بدن و تو 80 بزنی ترازت خیلی زیاد میشه چون تو با اکثریت داوطلبا فاصله زیادی داری.توی تموم ازمونا از تراز استفاده میشه از جمله کنکور اونجا اسمش نمره کله.نمرات امتحانات نهایی هم واسه تاثیر توی کنکور به تراز تبدیل میشن.وقتی ازمون میدید هم باید به ترازتون نگاه کنید چون بهتر از درصد وضعیتتونو نشون میده.
برمیگردیم به عربی :
اینکه عربی ضریب مخفی داره به معنی این نیست که تموم عمومیا رو کنار بذاری بچسبی به عربی. هر درسی اهمیت خودشو داره.پس همیشه متعادل بخونید.متاسفانه جدیدا تعداد کسانی که این اشتباهو انجام میدن زیاد شده.همیشه باید تموم درسا رو با تموم توانت بخونی اگه دیدی همه به یه جای راضی کننده رسیدن بری سراغ عربی که سخته و بازده کمتری داره.مثلا ادبیات و دین و زندگی خیلی بازده خوبی دارن نباید به بهونه عربی بهشون کم لطفی بشه .عربی شاید رتبه رو کم کنه اما بد نیست و ضرایب ادبیات و دینی و زندگی هم یک نگاهی کنی.پس عربی رو تو اولویت قرار ندین در بینن دروس عمومی.

دروس اختصاصی:
این بخش بخش مهمی پس با دقت بخونید که بسیار مهم،دروس اختصاصی به 5 گروه تقسیم میشن که گروه (1-2)از همه بهتره و اگر 3 و3 به بعد افتادید دور شغل هایی پر در امد رو خط بکشید.

توجه،توجه:تمام ضرایب دروس اختصاصی در 3 ضرب می شوند.

شغل های گروه ها
ضرایب زمین
ضرایب فیزیک
ضرایب ریاضی
ضرایب شیمی
ضرایب زیست

گروه 1: پزشکی دندانپزشکی،
دامپزشکی،زیست شناسی،تغذیه،صنایع غذایی،کودکیاری و
سایر رشته های علوم پزشکی
0
2
2
3
4

گروه2: شیمی ، داروسازی
1
2
3
4
4

گروه3: زمین شناسی
4
2
3
2
2

گروه4: حسابداری ،مدیریت ،
1
3
4
2
2

گروه5: کشاروزی،کتابداری در
شاخه پزشکی،مدیریت خدمات
بهداشتی درمانی،تربیت بدنی
، علوم سیاسی و ...
1
2
3
2
2

ارزش دروس اختصاصی از عمومی بیشتره.چون نمره دروس اختصاصی در 3 ضرب میشه.پس
ارزشش 3 برابره.(من کسی رو میشناسم که تموم عمومیاش بالای 60 بود ولی رتبش بالای 40000 شد.)

از بین دروس اختصاصی تجربی لقب ضریب مخفی دار رو به ریاضی دادن.خواهش میکنم فریب این یکیو دیگه نخورید.این ضریب مخفی وقتی به درد میخوره که تو شیمی و زیستت به اندازه دیگری باشه اما درصد ریاضیت بالاتر از اون باشه و اون مثلا فیزیکش بیشتر از تو باشه اون موقع تو بهتر میشی.
زیست همیشه از همه مهمتره بعد شیمی و بعد ریاضی .(من کسی رو میشناسم که همین امسال درصد ریاضی فیزیکش از من بهتر بود و عمومیاش اما حتی 3 رقمیم نشد چون زیستش 50 بود.پس دقت داشته باشید زیست و شیمی فراموش نشه.
خیلی از بچه های واقعا با استعدادو درس خونو میبینم که مدام دنبال ریاضی و فیزیکن و به شیمی و زیست ظلم میکنن.بابا شما رشتتون تجربیه.سوالات زیست 3 سال اخیر واقعا تغییر کرده به تمرکز بیشتری نیاز داره.
چند تا نکته :
اول اینکه حرفای من باعث نشه ریاضی و فیزیکو کنار بذارید.اشتباه نکنید حرف من این نیست .حرف من اینه که با توجه به ضریب هر درس تعادل ایجاد کنید.
دوم اینکه این چیزایی که گفتم برای زیر گروه 1 و 2 به درد میخوره (یعنی رشته های پرطرفدار) اگه کسی به رشته ای علاقه داره که توی زیرگروه دیگه ای هست باید با توجه به ضرایب همون گروه بخونه.
سوم اینکه ببخشید پست طولانی میذارم.
راستی اگر جایی مشکل داشت بگین درست کنم بابت پر حرفی هم معذرت.
موفق باشید((99))

johnsnow
2014/02/06, 22:50
اینجا چه خبر بوده سر بحث کار و درآمد و شغل اولا کو مدرک دوما منکه بخاطر عشق و علاقه رفتم رشته کامپیوتر واقعا زیر فشار تحصیل و کار کم آوردم اینم کلی میگم هیچ رشته ای با رشته ی دیگه تفاوت زیادی نداره اول چیزی که باید برای انتخاب رشته در نظر بگیرید علاقه خودتونه بعدا شغل و درآمد توی وضع و اوضاع بازار امروز کشور خب بنا به دلایل و مشکلاتی کار پیدا کردن یجورایی مثل پیدا کردن سوزن توی انبار کاه شده ولی اینو بگم که اگه بهترین باشید یا حداقل جزو بهترینها باشید مطمئنا کارهای خوبی پیدا میکنید حتی به جایی میرسید که کارتون رو انتخاب میکنید.
و در آخر در جواب دوستمون که میگفت پزشکی درآمد بیشتری نسبت به مهندسی داره باید بگم که این ی چیزه نسیبه و قطعا اینطوری نیست، بزارید با یک مثال توضیح بدم ایشون گفن یک دکتر بعد از 7 سال تحصیل که مدرک عمومی میگیره ماهیانه بین 7 تا 8 میلیون درآمد داره خب بزارید بپرسم دکتری هست که برای یک پروژه میلیاردی پول در بیاره اگه فکر میکنید همچین چیزی نمیشه خب میگم سخت در اشتباهید اول غول دنیا مایکروسافت داره اینکارو میکنه و دوم توی ایران شرکت هلو و خیلی های دیگه حتی توی رشته های دیگه من خودم پروژه هایی داشتم با مبالغ یک میلیون در 7 روز 8 میلیون برای 1ماه کار و بیشتر از لحاظ درآمد حقوق یک برنامه نویس در پایین ترین سطح ساعتی 26900 تومان هست که بعبارتی با روزی 8 ساعت کار در ماه چیزی حدود 5 میلیون میشه و این فکر نکنم کم باشه خب من از کامپیوتر گفتم ولی بزارید از الکترونیکم بگم چون شخصی رو میشناسم که کارش طراحی مدارهای الکترونیکی هست و خب اونم مثل من آزاد کار میکنه و درآمد بالایی داره اما قبلا کارمند شرکتهایی بوده خب یکی از همون شرکتها همین اواخر ازش خواسته بود براشون کار کنه اونم گفته بود هفته ای دو روز میره سر کار و ماهیانه 8 میلیون میگیره و شرکته هم قبول کرده بود پس نتیجتا میبینیم که درآمد و کار به خود شخص بستگی داره نه رشته.
از همه بابت طولانی شدن متن عذر میخوام

smhmma
2014/02/07, 11:18
کاملا درسته منم مهندس می شناسم خیلی بیشتر از ده میلیون حقوق داره ولی مشکل اینجاست که در بین این همه مهندس چندتاشون اینجوری می شن؟؟
چندتاشون بهترین هستن؟؟
تو باید بینشون تاپ باشی تا بتونی حقوق خوبی داشت باشی
ولی تا با حال چندتا پزشک دیدی کلی پول نداشته باشن؟؟
زندگیشون تامین نباشه؟؟؟
باید از نظر اماری هم بررسی بشه
وگرنه قبول دارم یه مهندس می تونه خیلی بیشتر درامد داشته باشه
البته دکتر هایی هم داریم ماهیانه بالای صد میلیون درامد داشته باشن
دکترایی مثه دکتر خدادوست که خیلی تاپه یا دکتر موسوی که تاپه یا ...
علاقه بشدت مهمه چون روی کارکردم خیلی تاثیر داره ولی باید اینده ی شغلی رو هم در نظر گرفت