PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حقوق حیوانات

eliya1400
2015/04/22, 19:51
http://up.kiamob.ir/upload/ukz0bk6fmlp9burp7c.jpg

**ﺣﻘﻮﻕ ﺣﻴﻮﺍﻧﺎﺕ ﺩﺭ ﺳﻴﺮﻩ ﻭ ﺳﺨﻦ ﺭﺳﻮﻝ ﺭﺣﻤﺖ ( ﺹ )**

ﺍﺯ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺍﮐﺮﻡ (ﺹ ) ﭼﻨﺪﯾﻦ ﻧﻘﻞ ﮔﺮﺩﯾﺪﻩ ﺍﺳﺖ :
ﺯﻧﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﮔﺬﺷﺘﻦ ﺍﺯ ﺑﯿﺎﺑﺎﻧﯽ ﺑﻮﺩ ﻭ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺗﺸﻨﻪ ﺑﻮﺩ ﻧﺎﮔﻬﺎﻥ ﭼﺎﻩ ﺁﺑﯽ ﺭﺍ ﻣﺸﺎﻫﺪﻩ ﻧﻤﻮﺩ . ﺳﭙﺲ ﺑﻪ ﺩﺭﻭﻥ ﭼﺎﻩ ﺭﻓﺘﻪ ﻭ ﺍﺯ ﺁﺏ ﺁﻥ ﭼﺎﻩ ﻧﻮﺷﯿﺪ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺳﯿﺮﺍﺏ ﺷﺪﻥ ﺍﺯ ﭼﺎﻩ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺁﻣﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺍﺯ ﭼﺎﻩ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺁﻣﺪ ، ﺳﮕﯽ ﺭﺍ ﺩﯾﺪ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺑﯿﺎﺑﺎﻥ ﺧﺸﮏ ﺍﺯ ﺷﺪﺕ ﺗﺸﻨﮕﯽ ﺧﺎﮎ ﻫﺎﯼ ﻧﻢ ﺩﺍﺭ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺧﻮﺭﺩ ﺗﺎ ﺑﺪﯾﻦ ﻭﺳﯿﻠﻪ ﺗﺸﻨﮕﯽ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺮ ﻃﺮﻑ ﺳﺎﺯﺩ . ﻭﻗﺘﯽ ﺯﻥ ﺷﺪﺕ ﺗﺸﻨﮕﯽ ﺁﻥ ﺳﮓ ﺭﺍ ﺩﯾﺪ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﺮﻓﺖ ﺗﺎ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺑﻪ ﺩﺍﺧﻞ ﭼﺎﻩ ﺑﺮﻭﺩ ﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﺁﻥ ﺳﮓ ﺗﺸﻨﻪ ﺁﺏ ﺗﻬﯿﻪ ﮐﻨﺪ ﻭ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺳﯿﺮﺍﺏ ﮐﻨﺪ . ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭ ﺑﻪ ﺩﺭﻭﻥ ﭼﺎﻩ ﺭﻓﺖ ﻭ ﭼﻮﻥ ﻇﺮﻓﯽ ﺑﻪ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﻧﺪﺍﺷﺖ ، ﮐﻔﺸﻬﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﭘﺮ ﺍﺯ ﺁﺏ ﻧﻤﻮﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺩﻧﺪﺍﻥ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﺑﺎ ﮐﻤﮏ ﺩﺳﺘﻬﺎﯾﺶ ﺍﺯ ﭼﺎﻩ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺁﻣﺪ . ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺗﺮﺗﯿﺐ ﺁﻥ ﺳﮓ ﺗﺸﻨﻪ ﺭﺍ ﺳﯿﺮﺍﺏ ﻧﻤﻮﺩ . ﭘﺲ ﺁﻧﮕﺎﻩ ، ﺧﺪﺍﯼ ﻣﺘﻌﺎﻝ ﮐﺎﺭ ﻧﯿﮏ ﺍﯾﻦ ﺯﻥ ﺭﺍ ﺳﭙﺎﺱ ﮔﻔﺖ ﻭ ﺍﻭ ﺭﺍ ﻣﻮﺭﺩ ﺁﻣﺮﺯﺵ ﻭ ﻣﻐﻔﺮﺕ ﺧﻮﺩ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩ . » ﺑﻬﺎﺭ ﺍﻻﺗﻮﺍﺭ ﻟﻠﻬﻼﻣﺔ ﻣﺠﻠﺴﯽ : ﺟﻠﺪ 65 ، ﺻﻔﺤﻪ 65 «

ﺍﺯ ﺍﻣﯿﺮ ﺍﻟﻤﺆﻣﻨﯿﻦ (ﻉ ) ﻧﻘﻞ ﮔﺮﺩﯾﺪﻩ : ﺭﻭﺯﯼ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺍﮐﺮﻡ ( ﺹ ) ﻣﺸﻐﻮﻝ ﻭﺿﻮ ﺑﻮﺩﻧﺪ . ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺍﺛﻨﺎ ﮔﺮﺑﻪ ﺍﯼ ﺧﺎﻧﮕﯽ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﭘﻨﺎﻩ ﺁﻭﺭﺩ . ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﭘﯽ ﺑﺮﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﮔﺮﺑﻪ ﺗﺸﻨﻪ ﺍﺳﺖ . ﭘﺲ ﺍﯾﺸﺎﻥ ﻇﺮﻑ ﺁﺑﯽ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺁﻥ ﻭﺿﻮ ﻣﯽ ﺳﺎﺧﺘﻨﺪ ﺑﻪ ﻃﺮﻑ ﮔﺮﺑﻪ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﺮﺩﻩ ﺗﺎ ﺁﺏ ﺑﻨﻮﺷﺪ . ﺳﭙﺲ ﺁﻥ ﮔﺮﺑﻪ ﺍﺯ ﺁﺏ ﺩﺭﻭﻥ ﻇﺮﻑ ﻧﻮﺷﯿﺪ ﻭ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺑﺎ ﺑﺎﻗﯿﻤﺎﻧﺪﻩ ﺁﺏ ﻭﺿﻮ ﺳﺎﺧﺘﻨﺪ . » ﺍﻟﻨﻮﺍﺩﺭ ﻟﻠﺴﯿﺪ ﻓﻀﻞ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺍﻭﻧﺪﯼ _ﺭﺣﻤﺔ ﺍﻟﻠﻪ ﺗﻌﺎﻟﯽ ﻋﻠﯿﻪ : ﺻﻔﺤﻪ 39
«

ﺍﺯ ﻋﻠﯽ ﺍﺑﻦ ﺍﻟﻠﻪ (ﻉ ) ﭼﻨﯿﻦ ﻧﻘﻞ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ : ﺯﻧﯽ ﻣﻮﺭﺩ ﻋﺬﺍﺏ ﻗﺮﺍﺭ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﺍﯾﻦ ﻋﺬﺍﺏ ﺑﺪﺍﻥ ﺧﺎﻃﺮ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺁﻥ ﺯﻥ ،ﮔﺮﺑﻪ ﺍﯼ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺟﺎﯾﯽ ﺑﺴﺘﻪ ، ﺗﺎ ﺁﻧﺠﺎ ﮐﻪ ﺣﯿﻮﺍﻥ ﺍﺯ ﻓﺮﻁ ﺗﺸﻨﮕﯽ ﺑﻪ ﻫﻼﮐﺖ ﺭﺳﯿﺪ . » ﺛﻮﺍﺏ ﺍﻻﻋﻤﺎﻝ ﻭ ﻋﻘﺎﺏ ﺍﻻﻋﻤﺎﻝ : ﺻﻔﺤﻪ 327 «

ﮔﻨﺠﺸﮏ : ﻧﺒﯽ ﻣﮑﺮﻡ ﺍﺳﻼﻡ ( ﺹ )ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ : ﻫﺮ ﺷﺨﺼﯽ ﮐﻪ ﮔﻨﺠﺸﮑﯽ ﺭﺍ ﺑﯽ ﺟﻬﺖ ﻭ ﺑﺪﻭﻥ ﺩﻟﯿﻞ ﺑﮑﺸﺪ ، ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﻗﯿﺎﻣﺖ ﻣﻮﺭﺩ ﺑﺎﺯﺧﻮﺍﺳﺖ ﻗﺮﺍﺭ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﺁﻥ ﮔﻨﺠﺸﮏ ﺩﻭﺭ ﻋﺮﺵ ﺍﻟﻬﯽ ﻣﯽ ﭼﺮﺧﺪ ﻭ ﻧﺎﻟﻪ ﺳﺮ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻗﺎﺗﻞ ﺍﺵ ﭘﺮﺳﯿﺪﻩ ﺷﻮﺩ : ﺑﺮﺍﯼ ﭼﻪ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﯿﻬﻮﺩﻩ ﮐﺸﺘﻪ ﺍﺳﺖ ؟ » ﺑﺤﺎﺭ ﺍﻻﺗﻮﺍﺭ : ﺟﻠﺪ 46 ، ﺻﻔﺤﻪ 270 «

ﺍﺯ ﺣﻀﺮﺕ ﻣﺤﻤﺪ ( ﺹ ) ﺍﯾﻦ ﭼﻨﯿﻦ ﺣﮑﺎﯾﺖ ﮐﻨﻨﺪ :
ﺭﻭﺯﯼ ﺍﯾﺸﺎﻥ ﺍﺯ ﺟﺎﯾﯽ ﻋﺒﻮﺭ ﻣﯽ ﮐﺮﺩﻧﺪ ، ﮔﺬﺭﺷﺎﻥ ﺑﺮ ﺟﻤﺎﻋﺘﯽ ﺍﻓﺘﺎﺩ ﮐﻪ ﻣﺮﻍ ﺯﻧﺪﻩ ﺍﯼ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺟﺎﯾﯽ ﺑﺴﺘﻪ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﻭ ﻣﻮﺭﺩ ﻫﺪﻑ ﻭ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﮔﯿﺮﯼ ﺗﯿﺮﻫﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽ ﺩﺍﻧﺪ . ﺁﻧﮕﺎﻩ ﺣﻀﺮﺕ ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ : ﺍﯾﻦ ﻫﺎ ﭼﻪ ﮐﺴﺎﻧﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ ؟ ! ﻟﻌﻨﺖ ﺧﺪﺍ ﺑﺮ ﺍﯾﺸﺎﻥ ﺑﺎﺩ .» ﺍﻟﻨﻮﺍﺩﺭ ﻟﻠﺴﯿﺪ ﻓﻀﻞ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺍﻭﻧﺪﯼ : ﺻﻔﺤﻪ 33 «

ﺣﻀﺮﺕ ﺍﻣﯿﺮ ﺍﻟﻤﺆﻣﻨﯿﻦ ﻋﻠﯽ (ﻉ ) ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ : ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﺳﻮﮔﻨﺪ ﺍﮔﺮ ﺍﻗﺎﻟﯿﻢ ﻫﻔﺖ ﮔﺎﻧﻪ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻣﻦ ﺑﺒﺨﺸﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺁﻥ ﺍﺯ ﻣﻦ ﺑﺨﻮﺍﻫﻨﺪ ﮐﻪ ﭘﻮﺳﺖ ﺟﻮﯾﯽ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺩﻫﺎﻥ ﻣﻮﺭﭼﻪ ﺍﯼ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺑﮑﺸﻢ ﻫﯿﭽﮕﺎﻩ ﭼﻨﯿﻦ ﻇﻠﻤﯽ ﺭﺍ ﻣﺮﺗﮑﺐ ﻧﺨﻮﺍﻫﻢ ﺷﺪ ﻭ ﺧﺪﺍﯼ ﻣﺘﻌﺎﻝ ﺭﺍ ﺑﻪ ﭼﻨﯿﻦ ﮐﺎﺭﯼ ﻣﻌﺼﯿﺖ ﻧﺨﻮﺍﻫﻢ ﻧﻤﻮﺩ .» ﻧﻬﺞ ﺍﻟﺒﻼﻏﻪ : ﺧﻄﺒﺔ 224 «

**ﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﺷﻜﺎﺭ ﺷﺒﺎﻧﻪ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﻭ ﺗﻴﺮﺍﻧﺪﺍﺯﻯ ﺑﻪ ﺟﻮﺟﻪ ﻫﺎﻳﺸﺎﻥ**

ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺧﺎﺗﻢ ﺻﻠﻰ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺷﻜﺎﺭ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﺳﻔﺎﺭﺵ ﻫﺎﻳﻰ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺭ ﺣﺪ ﺍﻣﻜﺎﻥ ﺭﻋﺎﻳﺖ ﺷﻮﺩ . ﻳﻜﻰ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺳﻔﺎﺭﺵ ﻫﺎ، ﺭﻭﺍﻳﺘﻰ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﺍﺯ ﺭﺳﻮﻝ ﺧﺪﺍ ﺻﻠﻰ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﻧﻘﻞ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻧﺪ : » ﺷﺒﺎﻧﮕﺎﻫﺎﻥ، ﺟﻮﺟﻪ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺁﺷﻴﺎﻧﻪ ﺍﺵ ﺩﺭ ﻧﻜﺸﻴﺪ؛ ﭼﻪ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﭘﺮﻧﺪﻩ ﺭﺍ ـ ﺑﺮﺍﻯ ﺳﺮ ﺑﺮﻳﺪﻥ ـ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺧﻮﺍﺑﺶ ﺍﺯ ﻻﻧﻪ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﻧﻴﺎﻭﺭﻳﺪ ﺗﺎ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺻﺒﺢ ﺷﻮﺩ «. ﻣﺮﺩﻯ ﺳﺆﺍﻝ ﻛﺮﺩ ﻛﻪ » ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺧﻮﺍﺑﺶ« ﭼﻪ ﻭﻗﺘﻰ ﺍﺳﺖ؟ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻓﺮﻣﻮﺩ : »ﺷﺐ، ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺧﻮﺍﺏ ﺍﻭﺳﺖ. ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ ﺷﺒﺎﻧﻪ ﺑﻪ ﺳﺮﺍﻏﺶ ﻧﺮﻭﻳﺪ؛ ﺗﺎ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺻﺒﺢ ﺷﻮﺩ، ﻭ ﻫﻤﻴﻦ ﻃﻮﺭ ﺟﻮﺟﻪ ﭘﺮﻧﺪﮔﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻻﻧﻪ ﺷﺎﻥ ﻭ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﭘﺮﺩﺭﺁﻭﺭﺩﻥ ﻭ ﭘﺮﻭﺍﺯ ﻛﺮﺩﻥ ﺷﻜﺎﺭ ﻧﻜﻨﻴﺪ؛ ﺍﻣﺎ ﺯﻣﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﻗﺪﺭﺕ ﭘﺮﻭﺍﺯ ﭘﻴﺪﺍ ﻛﺮﺩﻧﺪ، ﻣﻰ ﺗﻮﺍﻧﻴﺪ ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺷﻜﺎﺭﺷﺎﻥ ﺑﺮﻭﻳﺪ « ) ﻛﻠﻴﻨﻰ،1367، ﺝ 6، ﺹ 216؛ ﻣﺠﻠﺴﻰ، 1409 ﻕ، ﺝ 21، ﺹ)356

**ﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﺩﻭﺷﻴﺪﻥ ﺗﻤﺎﻡ ﺷﻴﺮ ﺣﻴﻮﺍﻥ ﻭ ﺳﻬﻢ ﻧﻮﺯﺍﺩ**

ﻳﻜﻰ ﺍﺯ ﻳﺎﺭﺍﻥ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻣﻰ ﮔﻮﻳﺪ : ﻳﻚ ﺷﺘﺮ ﺷﻴﺮﺩﻩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺭﺳﻮﻝ ﺧﺪﺍ ﻫﺪﻳﻪ ﺩﺍﺩﻧﺪ. ﺍﻳﺸﺎﻥ ﻣﺮﺍ ﺍﻣﺮ ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ ﺗﺎ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﺪﻭﺷﻢ. ﺑﻨﺪﻩ ﻧﻴﺰ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺩﻭﺷﻴﺪﻡ؛ ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺩﺭ ﺩﻭﺷﻴﺪﻥ ﺗﻼﺵ ﺯﻳﺎﺩﻯ ﻛﺮﺩﻡ ﻭ ﺳﺨﺖ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺩﻭﺷﻴﺪﻡ؛ ﻭﻗﺘﻰ ﺁﻥ ﺟﻨﺎﺏ ﺍﻳﻦ ﺯﻳﺎﺩﻩ ﺭﻭﻯ ﻣﺮﺍ ﺩﺭ ﺩﻭﺷﻴﺪﻥ ﺩﻳﺪ، ﻓﺮﻣﻮﺩ : ﺍﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﻧﺪﻭﺵ ! ﻭ ﺑﺮﺍﻯ ﺑﭽﻪ ﺍﻭ ﻧﻴﺰ ﺳﻬﻤﻰ ﺑﺎﻗﻰ ﺑﮕﺬﺍﺭ ( ﺩﻣﻴﺮﻯ، ﺑﻰ ﺗﺎ، ﺝ 2 ، ﺹ 318 ؛ ﺑﻴﻬﻘﻰ، ﺑﻰ ﺗﺎ، ﺝ 6، ﺹ .)131

**ﺟﻠﻮﮔﻴﺮﻯ ﺍﺯ ﺟﺪﺍﻳﻰ( ﺩﺍﺋﻤﻰ ) ﺑﻴﻦ ﻣﺎﺩﺭ ﻭ ﺑﭽﻪ ﺍﺵ**

ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺻﻠﻰ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻣﺎﺩﺭﺍﻥ ﻭ ﻧﻮﺯﺍﺩﺍﻥ ﺍﻳﻦ ﭼﻨﻴﻦ ﺳﻔﺎﺭﺵ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻧﺪ : »ﻣﺎﺩﺭﺍﻥ ﺭﺍ ﺣﻴﺮﺍﻥ ﻭ ﻭﺍﻟﻪ ﺑﭽﻪ ﻫﺎﻳﺸﺎﻥ ﻧﻜﻨﻴﺪ؛ ﺑﻴﻦ ﻣﺎﺩﺭ ﻭ ﻓﺮﺯﻧﺪﺵ ﺟﺪﺍﻳﻰ ﻧﻴﻨﺪﺍﺯﻳﺪ ﻛﻪ ﺣﻴﺮﺍﻥ ﻣﻰ ﺷﻮﻧﺪ ! (ﻣﺘﻘﻰ ﻫﻨﺪﻯ، 1409 ﻕ، ﺝ9، ﺹ .)75

**ﻫﺸﺪﺍﺭ ﺑﻪ ﺷﻜﺎﺭﭼﻴﺎﻥ**

ﺑﺮﺍﺳﺎﺱ ﺭﻭﺍﻳﺘﻰ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻓﺮﻣﻮﺩﻩ ﺍﻧﺪ : »ﻫﻴﭻ ﺷﻜﺎﺭﻯ ﺻﻴﺪ ﻧﻤﻰ ﺷﻮﺩ،ﻣﮕﺮ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﻳﻚ ﺗﺴﺒﻴﺢ ﮔﻮﻯ ﻛﻢ ﻣﻰ ﺷﻮﺩ؛ ﺧﺪﺍﻯ ﻣﺘﻌﺎﻝ ﻫﻴﭻ ﻧﺒﺎﺕ ﻭ ﮔﻴﺎﻫﻰ ﺭﺍ ﻧﻤﻰ ﺭﻭﻳﺎﻧﺪ، ﻣﮕﺮ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﻳﻚ ﻓﺮﺷﺘﻪ ﺭﺍ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻣﻰ ﮔﻤﺎﺭﺩ؛ ﻓﺮﺷﺘﻪ ﺍﻯ ﻛﻪ ﺗﺴﺒﻴﺢ ﻭ ﺫﻛﺮ ﺁﻥ ﮔﻴﺎﻩ ﺭﺍ ﺗﺎ ﺭﻭﺯ ﻗﻴﺎﻣﺖ ﺑﺸﻤﺎﺭﺩ ﻭ ﺑﻨﮕﺎﺭﺩ؛ ﺷﺎﺥ ﻭ ﺑﺮﮒ ﻫﻴﭻ ﺩﺭﺧﺘﻰ ﺭﻳﺨﺘﻪ ﻧﻤﻰ ﺷﻮﺩ ﻭ ﻫﻴﭻ ﺩﺭﺧﺘﻰ ﻗﻄﻊ ﻧﻤﻰ ﮔﺮﺩﺩ، ﻣﮕﺮ ﺑﻪ ﻧﻘﺺ ﺗﺴﺒﻴﺢ (ﺩﻣﻴﺮﻯ، ﺝ 2 ، ﺹ 176؛ ﻣﺘﻘﻰ ﻫﻨﺪﻯ، 1409ﻕ، ﺝ 1 ، ﺹ 444 ـ445 ؛ ﺝ 2، ﺹ .)254

ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺻﻠﻰ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﺍﺯ ﺷﻜﺎﺭﻛﺮﺩﻥ ﺩﺭ ﺍﻳﺎﻡ ﻣﺨﺼﻮﺹ ـ ﺗﻮﻟﻴﺪﻣﺜﻞ ـ ﻧﻬﻰ ﻣﻰ ﻓﺮﻣﻮﺩ ﻭ ﺧﻮﺩﺵ ﻧﻴﺰ ﻫﺮﮔﺰ ﺷﻜﺎﺭ ﻧﻜﺮﺩ ( ﻛﺘﺎﻧﻰ، ﺑﻰ ﺗﺎ، ﺝ 2 ، ﺹ.)66

**ﺳﻔﺎﺭﺵ ﻫﺎﻯ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺁﺑﺰﻳﺎﻥ**

ﺣﻀﺮﺕ ﺩﺭ ﺣﺪﻳﺚ ﺩﻳﮕﺮﻯ ﻓﺮﻣﻮﺩﻩ ﺍﻧﺪ : »ﺁﺏ ﻫﻢ ﺳﺎﻛﻨﺎﻧﻰ ﻭ ﺁﺑﺰﻳﺎﻧﻰ ﺩﺍﺭﺩ؛ﺑﺎ ﺑﻮﻝ ﻭ ﺍﺩﺭﺍﺭ ﻛﺮﺩﻥ ﺩﺭ ﺁﺏ، ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﺫﻳﺖ ﻧﻜﻨﻴﺪ«! (ﻧﻮﺭﻯ ﻃﺒﺮﺳﻰ،1407ﻕ، ﺝ 1 ، ﺹ 271؛ ﻋﺮﺏ ﺑﺎﻏﻰ، 1329، ﺹ .)45

**ﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﻏﺎﺭﺕ ﺍﻣﻮﺍﻝ (ﺩﺳﺘﺮﻧﺞ ) ﻣﻮﺭﭼﻪ**

ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺧﺎﺗﻢ ﺻﻠﻰ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﻧﮕﺮﺍﻥ ﻧﺎﺑﻮﺩﻯ ﺍﻣﻮﺍﻝ ﻭ ﺍﺯ ﺑﻴﻦ ﺭﻓﺘﻦ ﺯﺣﻤﺖ ﺭﻳﺰﻣﻮﺟﻮﺩﺍﺕ ﻧﻴﺰ ﺑﻮﺩ؛ ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪ ﺍﻯ ﻛﻪ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺁﻧﻬﺎ ﺳﻔﺎﺭﺵ ﻣﻰ ﻛﺮﺩ . ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﻣﻰ ﻓﺮﻣﺎﻳﺪ : » ﺭﺳﻮﻝ ﺧﺪﺍ نهی ﻓﺮﻣﻮﺩ ﺍﺯ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺁﻧﭽﻪ ﺭﺍ ﻛﻪ ﻣﻮﺭﭼﻪ ﺑﺎ ﺩﺳﺖ ﻭ ﺩﻫﺎﻥ ﺣﻤﻞ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ، ﺍﺯ ﭼﻨﮕﺶ ﺑﮕﻴﺮﻧﺪ ﻭ ﺑﺨﻮﺭﻧﺪ« (ﻣﺠﻠﺴﻰ، 1403 ﻕ، ﺝ 64، ﺹ 261؛ ﺩﻣﻴﺮﻯ،ﺑﻰ ﺗﺎ، ﺝ 2، ﺹ )370؛

ﻭﺻﻰ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ؛ ﻋﻠﻰ ﺑﻦ ﺍﺑﻰ ﻃﺎﻟﺐ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ : » ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﻗﺴﻢ ﺍﮔﺮ ﻫﻤﻪ ﺁﺳﻤﺎﻥ ﻫﺎ ﻭ ﺯﻣﻴﻦ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻣﻦ ﺑﺒﺨﺸﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺍﻳﻦ ﻋﻄﺎ، ﺍﺯ ﻣﻦ ﺑﺨﻮﺍﻫﻨﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﭘﻮﺳﺖ ﻳﻚ ﺟﻮ ﺍﺯ ﺩﻫﺎﻥ ﻣﻮﺭﭼﻪ ﺍﻯ ﻋﺼﻴﺎﻥ ﻛﻨﻢ، ﭼﻨﻴﻦ ﻧﺨﻮﺍﻫﻢ ﻛﺮﺩ « (ﻧﻬﺞ ﺍﻟﺒﻼﻏﻪ، ﺥ)224

**ﻧﻬﻰ ﺍﺯ ﻛﺸﺘﻦ ﻣﻮﺭﭼﻪ ﻭ ﺁﺗﺶ ﺯﺩﻥ ﻻﻧﻪ ﺍش**

ﺭﺳﻮﻝ ﻣﻬﺮﺑﺎﻧﻰ ﺑﺎﺭﻫﺎ ﺍﺯ ﻛﺸﺘﻦ ﻣﻮﺭﭼﻪ ﻧﻬﻰ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻧﺪ؛ ﮔﺎﻫﻰ ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﻳﻰ،ﻭ ﺩﺭ ﺑﺮﺧﻰ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﺩﺭ ﻛﻨﺎﺭ ﻧﺎﻡ ﺯﻧﺒﻮﺭ ﻋﺴﻞ ﻭ ﭼﻨﺪ ﭘﺮﻧﺪﻩ ﺩﻳﮕﺮ ﺍﺯ ﻛﺸﺘﻦ ﺁﻥﻧﻬﻰ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ. ﺍﻧﺲ ﺑﻦ ﻣﺎﻟﻚ ﻣﻰ ﮔﻮﻳﺪ : ﺭﺳﻮﻝ ﺧﺪﺍ ﺻﻠﻰ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭﺁﻟﻪ ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ : »ﻣﻮﺭﭼﻪ ﺭﺍ ﻧﻜﺸﻴﺪ«! (ﺩﻣﻴﺮﻯ، ﺑﻰ ﺗﺎ، ﺝ 2، ﺹ 369 ؛ﻣﺠﻠﺴﻰ، 1403 ﻕ، ﺝ 64 ، ﺹ 224ﻭ .)291
ﻟﻄﻔﺎ ﺑﺎ ﺍﺷﺘﺮﺍﮎ ﮔﺬﺍﺭﯼ ﺑﻪ ﺍﻧﺘﺸﺎﺭ ﻣﻄﻠﺐ ﮐﻤﮏ ﮐﻨﯿﺪ

master
2015/04/22, 20:01
ممنون از پست. فکر می کنم زشتی و منفور بودن آزار رسوندن به مخلوقات دیگه اگه حدیث و روایتی هم نباشه امری مسلم وغیر قابل انکاره. اگه به این درک رسیده باشیم که انسان هم مثل تمام موجودات دیگه از کوچیک تا بزرگ توی یه چرخه و سیستم حیات جایگاه خودش داره، احترام و برخورد شعورمندانه با اونا نتیجه ای منطقی و مورد قبول همه به نظر بیاد.

smhmma
2015/04/22, 20:55
بعله دقیقا همون حرفای علی رو تصدیق می کنم و ممنون به این موضوع پرداختی فقط یه چیزی خیلی احادیث گفته شده بودن که اعتبارون اصلا معلوم نبود
کتاب هایی منبعشون بودن که هیچ سندیتی ندارن
مثلا بحارالانوار که هیچ اعتبار خاصی نداره صرفا به این دلیل کتاب مهمیه که هرچی حدیث تا زمان خودش بوده جمع کرده
اگر بتونی احادیث معتبر تر بیاری یا اعتبار این احادیث رو نشون بدی عالیه

eliya1400
2015/04/23, 09:22
بعله دقیقا همون حرفای علی رو تصدیق می کنم و ممنون به این موضوع پرداختی فقط یه چیزی خیلی احادیث گفته شده بودن که اعتبارون اصلا معلوم نبود
کتاب هایی منبعشون بودن که هیچ سندیتی ندارن
مثلا بحارالانوار که هیچ اعتبار خاصی نداره صرفا به این دلیل کتاب مهمیه که هرچی حدیث تا زمان خودش بوده جمع کرده
اگر بتونی احادیث معتبر تر بیاری یا اعتبار این احادیث رو نشون بدی عالیه

البته حرفتون درمورد کتاب بحارالنوار درسته
ولی حدیث است از امام صادق(ع) که میگه هر سخنی که ازما شنیدید با قرآن و منطق بسنجید اگه خلافشون بود بکوبید رو دیوار
درسته بحارالنوار اعتبار چندانی نداره ولی احادیث منطقی و با قران هماهنگ اند !

smhmma
2015/04/23, 10:47
البته حرفتون درمورد کتاب بحارالنوار درسته
ولی حدیث است از امام صادق(ع) که میگه هر سخنی که ازما شنیدید با قرآن و منطق بسنجید اگه خلافشون بود بکوبید رو دیوار
درسته بحارالنوار اعتبار چندانی نداره ولی احادیث منطقی و با قران هماهنگ اند !

بعله درسته اما این فقط درمورد بحارالانوار نبودا
همچنین هرچند مضمون کل متن کاملا درست به جا و حتی مورد نیاز هست(چون به این مسئله خیلی کم پرداخته می شه)
اما یه احادیث عجیبی هم داشت که راحت می شه شک کرد مثلا:

ﺍﺯ ﺍﻣﯿﺮ ﺍﻟﻤﺆﻣﻨﯿﻦ (ﻉ ) ﻧﻘﻞ ﮔﺮﺩﯾﺪﻩ : ﺭﻭﺯﯼ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺍﮐﺮﻡ ( ﺹ ) ﻣﺸﻐﻮﻝ ﻭﺿﻮ ﺑﻮﺩﻧﺪ . ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺍﺛﻨﺎ ﮔﺮﺑﻪ ﺍﯼ ﺧﺎﻧﮕﯽ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﭘﻨﺎﻩ ﺁﻭﺭﺩ . ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﭘﯽ ﺑﺮﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﮔﺮﺑﻪ ﺗﺸﻨﻪ ﺍﺳﺖ . ﭘﺲ ﺍﯾﺸﺎﻥ ﻇﺮﻑ ﺁﺑﯽ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺁﻥ ﻭﺿﻮ ﻣﯽ ﺳﺎﺧﺘﻨﺪ ﺑﻪ ﻃﺮﻑ ﮔﺮﺑﻪ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﺮﺩﻩ ﺗﺎ ﺁﺏ ﺑﻨﻮﺷﺪ . ﺳﭙﺲ ﺁﻥ ﮔﺮﺑﻪ ﺍﺯ ﺁﺏ ﺩﺭﻭﻥ ﻇﺮﻑ ﻧﻮﺷﯿﺪ ﻭ ﭘﯿﺎﻣﺒﺮ ﺑﺎ ﺑﺎﻗﯿﻤﺎﻧﺪﻩ ﺁﺏ ﻭﺿﻮ ﺳﺎﺧﺘﻨﺪ . » ﺍﻟﻨﻮﺍﺩﺭ ﻟﻠﺴﯿﺪ ﻓﻀﻞ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺍﻭﻧﺪﯼ _ﺭﺣﻤﺔ ﺍﻟﻠﻪ ﺗﻌﺎﻟﯽ ﻋﻠﯿﻪ : ﺻﻔﺤﻪ 39
نخست اینکه منبع هیچ اعتبار خاصی نداره.حتی یه کتاب مشهور هم نیست.جزو کتب اربعه احادیثم نیست که اعتبار کامل داشته باشه
دوم اینکه پیامبر مسلمانان بعد از رفع تشنگی گربه با اون اب ادامه وضو رو گرفته خیلی عجیبه
گربه نجس نیست اما پاک هم نیست(البته من که کاره ای نیستم که بدونم فقط اینکه این حدیثه مشکوکه)

ﮔﻨﺠﺸﮏ : ﻧﺒﯽ ﻣﮑﺮﻡ ﺍﺳﻼﻡ ( ﺹ )ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ : ﻫﺮ ﺷﺨﺼﯽ ﮐﻪ ﮔﻨﺠﺸﮑﯽ ﺭﺍ ﺑﯽ ﺟﻬﺖ ﻭ ﺑﺪﻭﻥ ﺩﻟﯿﻞ ﺑﮑﺸﺪ ، ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﻗﯿﺎﻣﺖ ﻣﻮﺭﺩ ﺑﺎﺯﺧﻮﺍﺳﺖ ﻗﺮﺍﺭ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﺁﻥ ﮔﻨﺠﺸﮏ ﺩﻭﺭ ﻋﺮﺵ ﺍﻟﻬﯽ ﻣﯽ ﭼﺮﺧﺪ ﻭ ﻧﺎﻟﻪ ﺳﺮ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻗﺎﺗﻞ ﺍﺵ ﭘﺮﺳﯿﺪﻩ ﺷﻮﺩ : ﺑﺮﺍﯼ ﭼﻪ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﯿﻬﻮﺩﻩ ﮐﺸﺘﻪ ﺍﺳﺖ ؟ » ﺑﺤﺎﺭ ﺍﻻﺗﻮﺍﺭ : ﺟﻠﺪ 46 ، ﺻﻔﺤﻪ 270 «
تا اونجایی که می گه مورد بازخواست قرار داده می شود منطقیه و خیلی خوب حتی جمله اخرم که می گه چرا او را بیهوده کشتید هم درست و خوبه فقط یه قسمت وسطش هست هم منطقی نیست هم خیلی مشکوکه
مگه عرش الهی اندازه دو قدمه گنجشک دورش بگرده؟؟؟همچنین گنجشک چرا باید دور عرش بگرده ناله کنه(تازه گنجشک که ناله نمی کنه:دی) و از خدا بخواد از قاتلش بپرسه...؟؟؟مگه این کار انجام میشه؟؟؟پس چرا کار بیهوده؟؟؟

ﺑﺮﺍﺳﺎﺱ ﺭﻭﺍﻳﺘﻰ ﺁﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﻓﺮﻣﻮﺩﻩ ﺍﻧﺪ : »ﻫﻴﭻ ﺷﻜﺎﺭﻯ ﺻﻴﺪ ﻧﻤﻰ ﺷﻮﺩ،ﻣﮕﺮ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﻳﻚ ﺗﺴﺒﻴﺢ ﮔﻮﻯ ﻛﻢ ﻣﻰ ﺷﻮﺩ؛ ﺧﺪﺍﻯ ﻣﺘﻌﺎﻝ ﻫﻴﭻ ﻧﺒﺎﺕ ﻭ ﮔﻴﺎﻫﻰ ﺭﺍ ﻧﻤﻰ ﺭﻭﻳﺎﻧﺪ، ﻣﮕﺮ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﻳﻚ ﻓﺮﺷﺘﻪ ﺭﺍ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻣﻰ ﮔﻤﺎﺭﺩ؛ ﻓﺮﺷﺘﻪ ﺍﻯ ﻛﻪ ﺗﺴﺒﻴﺢ ﻭ ﺫﻛﺮ ﺁﻥ ﮔﻴﺎﻩ ﺭﺍ ﺗﺎ ﺭﻭﺯ ﻗﻴﺎﻣﺖ ﺑﺸﻤﺎﺭﺩ ﻭ ﺑﻨﮕﺎﺭﺩ؛ ﺷﺎﺥ ﻭ ﺑﺮﮒ ﻫﻴﭻ ﺩﺭﺧﺘﻰ ﺭﻳﺨﺘﻪ ﻧﻤﻰ ﺷﻮﺩ ﻭ ﻫﻴﭻ ﺩﺭﺧﺘﻰ ﻗﻄﻊ ﻧﻤﻰ ﮔﺮﺩﺩ، ﻣﮕﺮ ﺑﻪ ﻧﻘﺺ ﺗﺴﺒﻴﺢ (ﺩﻣﻴﺮﻯ، ﺝ 2 ، ﺹ 176؛ ﻣﺘﻘﻰ ﻫﻨﺪﻯ، 1409ﻕ، ﺝ 1 ، ﺹ 444 ـ445 ؛ ﺝ 2، ﺹ .)254

اینم خیلی حدیث عجیب غربیه
این قسمتش که داره می گه هیچ شکاری صید نمی شود مگر یک تسبیح گوی کم شود خیلی عجیبه نخست به این خاطر که داره می گه جهان جبر مطلقه اگر یکی شکار صید کرد یه تسبیح گو کم می شه درحالی که تسبیح گفتن جزو اختیاراته انسانه یه نفر یه گوشه ی جهان یا حتی خود شکارچی اختیار داره تسبیح بگه یا تسبیح نگه
اگر شکارچی بودن یه نفر دیگه باعث بشه یه نفر دیگه تسبیح نگه که این میشه جبر مطلق
خود شکارچی هم می تونه تسبیح بگه شکارم بکنه من خودم ادم دیدم شکار می کنه خیلی هم اهل دعا و نماز و روزه این چیزاس
بعد اینکه یه فرشته بر هر گیاهی می گمارد خیلی عجیب و مشکوکه
بعد اگر شکار کار بدیه ما گوشت از کجا بیاریم بخوریم؟؟؟مگر خوردن گوشت حلال نیست و قران نیم گه بخورید از گوشت پاک طاهر و اینا؟؟؟؟خب اینکه متضاد با قرانه

ﻴﺎﻣﺒﺮ ﺧﺎﺗﻢ ﺻﻠﻰ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﻧﮕﺮﺍﻥ ﻧﺎﺑﻮﺩﻯ ﺍﻣﻮﺍﻝ ﻭ ﺍﺯ ﺑﻴﻦ ﺭﻓﺘﻦ ﺯﺣﻤﺖ ﺭﻳﺰﻣﻮﺟﻮﺩﺍﺕ ﻧﻴﺰ ﺑﻮﺩ؛ ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪ ﺍﻯ ﻛﻪ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺁﻧﻬﺎ ﺳﻔﺎﺭﺵ ﻣﻰ ﻛﺮﺩ . ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻼﻡ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﻣﻰ ﻓﺮﻣﺎﻳﺪ : » ﺭﺳﻮﻝ ﺧﺪﺍ نهی ﻓﺮﻣﻮﺩ ﺍﺯ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺁﻧﭽﻪ ﺭﺍ ﻛﻪ ﻣﻮﺭﭼﻪ ﺑﺎ ﺩﺳﺖ ﻭ ﺩﻫﺎﻥ ﺣﻤﻞ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ، ﺍﺯ ﭼﻨﮕﺶ ﺑﮕﻴﺮﻧﺪ ﻭ ﺑﺨﻮﺭﻧﺪ« (ﻣﺠﻠﺴﻰ، 1403 ﻕ، ﺝ 64، ﺹ 261؛ ﺩﻣﻴﺮﻯ،ﺑﻰ ﺗﺎ، ﺝ 2، ﺹ )370؛

والا تا اونجا که می گه بخورند خیلی هم خوبه اما اونجا که می گه بخورند کار رو خراب می کنه
اخه مورچه چی می تونه با خودش ببره که بشه ادم بخوره؟؟؟مثلا پای سوسک؟؟؟مورچه نمی تونه حتی یه دونه جو یا گندوم حمل کنه
چیزی که از یه دونه جو و گندم کوچیکتر باشه اصلا قابل خوردن هست؟؟؟؟؟

هر حدیثی که نگفتم یعنی کاملا درست و منطقی و قشنگ بوده
جدای از اینکه که چه کسانی این حرف ها رو زدن حرفای درست و به جایی بوده
بازم می گم ممنون به مضمون پرداختی چون واقعا مضمون خوبیه اما این احادیثی که نام بردم مشکوک بودن.هیچکدومم از کتبی نبودن که بشه بهشون استناد کرد

eliya1400
2015/04/23, 23:51
بعله درسته اما این فقط درمورد بحارالانوار نبودا
همچنین هرچند مضمون کل متن کاملا درست به جا و حتی مورد نیاز هست(چون به این مسئله خیلی کم پرداخته می شه)
اما یه احادیث عجیبی هم داشت که راحت می شه شک کرد مثلا:

نخست اینکه منبع هیچ اعتبار خاصی نداره.حتی یه کتاب مشهور هم نیست.جزو کتب اربعه احادیثم نیست که اعتبار کامل داشته باشه
دوم اینکه پیامبر مسلمانان بعد از رفع تشنگی گربه با اون اب ادامه وضو رو گرفته خیلی عجیبه
گربه نجس نیست اما پاک هم نیست(البته من که کاره ای نیستم که بدونم فقط اینکه این حدیثه مشکوکه)

تا اونجایی که می گه مورد بازخواست قرار داده می شود منطقیه و خیلی خوب حتی جمله اخرم که می گه چرا او را بیهوده کشتید هم درست و خوبه فقط یه قسمت وسطش هست هم منطقی نیست هم خیلی مشکوکه
مگه عرش الهی اندازه دو قدمه گنجشک دورش بگرده؟؟؟همچنین گنجشک چرا باید دور عرش بگرده ناله کنه(تازه گنجشک که ناله نمی کنه:دی) و از خدا بخواد از قاتلش بپرسه...؟؟؟مگه این کار انجام میشه؟؟؟پس چرا کار بیهوده؟؟؟

اینم خیلی حدیث عجیب غربیه
این قسمتش که داره می گه هیچ شکاری صید نمی شود مگر یک تسبیح گوی کم شود خیلی عجیبه نخست به این خاطر که داره می گه جهان جبر مطلقه اگر یکی شکار صید کرد یه تسبیح گو کم می شه درحالی که تسبیح گفتن جزو اختیاراته انسانه یه نفر یه گوشه ی جهان یا حتی خود شکارچی اختیار داره تسبیح بگه یا تسبیح نگه
اگر شکارچی بودن یه نفر دیگه باعث بشه یه نفر دیگه تسبیح نگه که این میشه جبر مطلق
خود شکارچی هم می تونه تسبیح بگه شکارم بکنه من خودم ادم دیدم شکار می کنه خیلی هم اهل دعا و نماز و روزه این چیزاس
بعد اینکه یه فرشته بر هر گیاهی می گمارد خیلی عجیب و مشکوکه
بعد اگر شکار کار بدیه ما گوشت از کجا بیاریم بخوریم؟؟؟مگر خوردن گوشت حلال نیست و قران نیم گه بخورید از گوشت پاک طاهر و اینا؟؟؟؟خب اینکه متضاد با قرانه

والا تا اونجا که می گه بخورند خیلی هم خوبه اما اونجا که می گه بخورند کار رو خراب می کنه
اخه مورچه چی می تونه با خودش ببره که بشه ادم بخوره؟؟؟مثلا پای سوسک؟؟؟مورچه نمی تونه حتی یه دونه جو یا گندوم حمل کنه
چیزی که از یه دونه جو و گندم کوچیکتر باشه اصلا قابل خوردن هست؟؟؟؟؟

هر حدیثی که نگفتم یعنی کاملا درست و منطقی و قشنگ بوده
جدای از اینکه که چه کسانی این حرف ها رو زدن حرفای درست و به جایی بوده
بازم می گم ممنون به مضمون پرداختی چون واقعا مضمون خوبیه اما این احادیثی که نام بردم مشکوک بودن.هیچکدومم از کتبی نبودن که بشه بهشون استناد کرد

درمورد کاسه و وضو درسته مطلبتو میپذریم و فکر کنم راوی حدیثش اهل تسننه

در مورد گنجشگ مظلبتو میپذیرم

در مورد شکار حتما منظور شکار از سر تفریح و لذت هست که نباید انجام بشه
ولی فکر کنم روایت معتبر داریم که تمام موجودات ذکر خدا رو میگن
هرکس به طریقی صفت حمد تو گوید//بلبل به غزل خوانی و قمری به ترانه

درمورد زحمت جمع اوری اذقه مورچه باید بگم مگه مورچه نمی تونه تا چندین برابر وزن خودش حمله کنه ؟ ولی بخورند اخرش کار و خراب میکنه این نکته رو هم می پذیرم

در کل ممنون که یاداوری کردی به اعتبار یک چیز هم جدای از درست بودنش دقت کنم ممنون داش

smhmma
2015/04/24, 00:26
درمورد کاسه و وضو درسته مطلبتو میپذریم و فکر کنم راوی حدیثش اهل تسننه

در مورد گنجشگ مظلبتو میپذیرم

در مورد شکار حتما منظور شکار از سر تفریح و لذت هست که نباید انجام بشه
ولی فکر کنم روایت معتبر داریم که تمام موجودات ذکر خدا رو میگن
هرکس به طریقی صفت حمد تو گوید//بلبل به غزل خوانی و قمری به ترانه

درمورد زحمت جمع اوری اذقه مورچه باید بگم مگه مورچه نمی تونه تا چندین برابر وزن خودش حمله کنه ؟ ولی بخورند اخرش کار و خراب میکنه این نکته رو هم می پذیرم

در کل ممنون که یاداوری کردی به اعتبار یک چیز هم جدای از درست بودنش دقت کنم ممنون داش

شاید
البته اینجوری نیست که بگیم اهل تسنن دروغ می گنا.خیلی از روایت های اهل شیعیان که معتبره از اهل تسنن اومده که ادمای معتبری بودن.
خیلی از شیعیان هم هستن و بودن که بسیار احادیث جعلی ساختن و می سازن
یه چند وقت پیش یه حدیثی شنیدم که یه روحانی یه جا گفته بود.روایت کرده بود که علی(ع) در بازار می گشته و ترکه ای دستش بوده و دختران و پسرانی که نزدیک هم بودن با ترکه جدا می کرده
بقدری این روایت مسخره بود که اصلا نیازی نیست بریم تحقیق ببینیم سندی داره یا ضایع جعلیه و کاملا محتمله طرف خودش ساخته باشتش
البته بعدم یکی از دوستان اومد اعتبارشو بررسی کرد کلا همچین حدیثی موجود نبود(شایدم پیدا نشده)
درکل گفتم هردو طرف حدیث جعلی دارن جدیث واقعی هم دارن

شاید شاید ولی بعیده که در خود حدیث ذکر نشه شکار از سر تفریح ولی خب امکانش هست و قبل یا بعدش ذکر شده باشه و اینجا اورده نشده باشه
اره اینو شنیدم که همه موجودات تسبیح گو هستن
اره مورچه می تونه چندین برابر وزنشو ببره و حتی اینجاش هم که می گه اذوقه ای که مورچه جمع می کنه ازش نگیرید کاملا منطقیه چون این کار شدنیه و انجام هم داده می شه
یادمه خودم بچه بودم دلم برای یه مورچه ای سوخت که یه تیکه بزرگی داشت حمل می کرد ورش داشتم که بزارمش نزدیک لونش ولی باعث شدم از خیر اون تکه بگذره:|

خواهش می کنم وظیفه بود:دی