PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : حق و شایستگی

Percy Jackson
2014/11/03, 21:10
بازم سلام
ببخشید بچه ها انقد کم موضوع میزارم و میدونم که خیلی دوس دارین بحث کنین و منطق های همدیگه رو بشکافین و بررسی کنین (جون عمم:) ) بهر حال امروز یه تاپیک زدم با یه بحث جدید
خب من توی خیلی از بحث ها چیز های متفاوتی شنیدم که خیلیاشون شاید از پایه اشتباه بود... و بیشتر این بحث ها از شاخه های این بحثن... حق... (فعلا به بخش شایستگیش کاری نداریم) ... خوب این نشون میده ما حتی هنوز نفهمیدیم که حق ینی چی و فک کنم تعاریف کتاب تعلیمات اجتماعی هم کافی و به حد نیاز گسترده نبود.... مثلا یکیش حق زن و مرد( که همین الان خییلی جریان داره) یا حقوق شهروندی افراد... یا خیلی چیزای دیگه ...
اقا تعریف کنین حق ینی چی؟؟؟؟ چه کسی حق داره؟؟؟ حق برای کیه؟؟؟؟ ایا حق انواع مختلف داره؟؟ ایا حق یه مرد یا یه زن با حق یه دانش اموز فرق داره؟؟؟ مثلا این طوریه که بگیم رنگ حق این ابیه رنگ حق اون قرمز(ماهیت)؟؟ یا شکلش متفاوته؟؟؟ من میتونم همینجوری یکی رو بزنم و بگم حق داشتم چون به من بد نگاه کرد بود؟؟؟؟

(منتظر میمونم تا جواب بدین بعد وارد بحث میشم)
ممنون
قوانینم قوانین همیشگی
1.اسپم ممنوع
2.توهین ممنون
3. نقد تند عقاید ممنوع
بازم ممنون
نوبت شماست...

smhmma
2014/11/04, 10:39
خب من الان نمی تونم یه تعریف کاملی بگم کم کم باید کامل بشه چون واژه حق یکی از اون واژه های بسیار پیچیده و پر از مفهومی هست که خیلی سخت می شه تعریفش کرد
و هرچی تعریف هم دیدم ازش ارائه شده ناقصه
حق یک سری از اختیارات و امتیازات مادی و معنوی هست که به وسیله ی قانونی که مبنی بر عدالته(این نکته مهمه به نظرم چون قانونی که عادلانه نباشه دیگه حق نیست) یا حق طبیعی و فطری افراد و یا هنجارهای اجتماعی مبنی بر عدالت و همچنین خود عدالت ناشی می شه
حق رو می توان بخشید و این عین عدالته
حق مثل یه امتیازه که در تصرف ی فرد یا افرادی هست و می تونن به مانند امتیاز اونو ببخشین
درضمن واژه ی حقوق صرفا به معنی جمع واژه حق بکار نمی ره
معانی زیادی داره که یکی از اونا جمع واژه ی حق هست که تعریف کردم

*HoSsEiN*
2014/11/16, 20:53
قوانینم قوانین همیشگی
1.اسپم ممنوع
2.توهین ممنون
3. نقد تند عقاید ممنوع
بازم ممنون
نوبت شماست...
قوانين خيلي زياده ،‌خب چيزي نميشه گفت ((3))
خب حق از نظر هركسي متفاوته مثلاً‌ چيزي كه من حق خودم مي دانم ممكنه با هنجار جامعه و يا با حق بقيه در تضاد باشه و نميشه به يك گروه يا دسته تقسيم بندي كرد،‌ حق زن ،‌مرد،‌پسر ،‌دختر،‌كودك،‌نوجوان، جوان ،‌پدر و مادر و ...
خب اينا همه حقه و البته همانطور كه گفتم ممكنه از نظر بقيه حق نباشه.
مثلاً من توي خونه ام حق دارم هر كاري دوست دارم انجام بدم،‌ و حقم هم هست. اگه ساعت سه نصف شب دلم بخواد با صداي بلند شعر بخوانم و يا موسيقي گوش كنم ايا اين حق از نظر همسايه ها پذيرفته ميشه؟ خب معلومه كه نه.
يا رانندگي حقه منه ولي رانندگي با سرعت زياد ممكنه باعث كشت و اسب رساندن به بقيه ميشه در نتيجه از نظر ديگران پذيرفته نيست.
در اصل ميشه گفت حق هرچيزي كه دلم بخواد و دوست داشته باشم تا جايي كه به حق و حقوق شخص و گروهي خسارت وارد نكنه و قوانين را هم زير پا نزاره.

smhmma
2014/11/16, 21:20
قوانين خيلي زياده ،‌خب چيزي نميشه گفت ((3))
خب حق از نظر هركسي متفاوته مثلاً‌ چيزي كه من حق خودم مي دانم ممكنه با هنجار جامعه و يا با حق بقيه در تضاد باشه و نميشه به يك گروه يا دسته تقسيم بندي كرد،‌ حق زن ،‌مرد،‌پسر ،‌دختر،‌كودك،‌نوجوان، جوان ،‌پدر و مادر و ...
خب اينا همه حقه و البته همانطور كه گفتم ممكنه از نظر بقيه حق نباشه.
مثلاً من توي خونه ام حق دارم هر كاري دوست دارم انجام بدم،‌ و حقم هم هست. اگه ساعت سه نصف شب دلم بخواد با صداي بلند شعر بخوانم و يا موسيقي گوش كنم ايا اين حق از نظر همسايه ها پذيرفته ميشه؟ خب معلومه كه نه.
يا رانندگي حقه منه ولي رانندگي با سرعت زياد ممكنه باعث كشت و اسب رساندن به بقيه ميشه در نتيجه از نظر ديگران پذيرفته نيست.
در اصل ميشه گفت حق هرچيزي كه دلم بخواد و دوست داشته باشم تا جايي كه به حق و حقوق شخص و گروهي خسارت وارد نكنه و قوانين را هم زير پا نزاره.

خب نه موضوع همینه که اگر من فکر کنم یه چیزی حقمه به این معنی نیست که حقمه
درضمن اگر اون چیزی که من فکر می کنم حقمه به حق حقیقی دیگرون تجاوز کنه و اونو زیر پا بذاره پس من اشتباه کردم این حق من نیست
ان جزو حقوق افراد نیست که توی خونشون هرکاری بکنن و با خونشون هرکاری بکنن
مثلا حق ندارن خونشون رو اتیش بزنن
چون اتیش به خونه کناری هم اسیب می زنه
حق ندارن صدای بلند تولید کنن
حق ندارن...
چیزی که فکر می کنیم حقمونه
با چیزی که واقعا حقمونه فرق داره