PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مذهب سُنّی

AVENJER
2014/06/05, 00:52
مذهب سُنّی یکی از مذاهب دین اسلام است که اکثریت مسلمانان (۷۵٪) تا(۹۰٪) را در بر می‌گیرد. اهل سنت و جماعت معتقدند که محمد، پیامبر اسلام، پس از خود جانشینی تعیین ننموده‌است. باوجود این، احادیث پیامبر همچون حدیث منزلت و حدیث ثقلین و وقوع غدیر خم را رد نمی‌کنند، ولی مناسبت آن‌ها را در مورد تعیین جانشینی علی بن ابی طالب تایید نمی‌نمایند و معتقدند باید مسلمانان با تشکیل شورا یکی از افراد جامعه را به عنوان خلیفهٔ خود برگزینند، هر چند که برای تعیین خلفای بعدی این اصل زیر پا گذاشته شد و اجماع صورت نگرفت. از این رو پس از درگذشت محمد و قبل از تدفین وی، نخست با تشکیل شورا در سقیفه بنی ساعده، با اینکه همهٔ مسلمانان یا نمایندگان همهٔ مسلمانان در شورا شرکت نداشتند (از جمله عباس عموی پیغمبر و علی بن ابیطالب داماد ایشان)، طبق سنت شورا و بیعت، ابوبکر را که از صحابه (یاران) و نزدیکان محمد بود برای خلافت بعد از محمد بر جامعه مسلمانان انتخاب کردند.

این چهار تن به همراه امام حسن که مدت خلافت کوتاهی داشته‌اند به خلفای راشدین معروف‌اند که به‌ترتیب عبارت‌اند از:

ابوبکر
عمر
عثمان
علی

مسلمانان اهل سنت، قرآن را کتابی محفوظ می‌دانند و اسلام را در پیروی از قرآن و سنت محمد می‌دانند، هرچند که عمر (خلیفهٔ دوم) کتاب خدا و عمل به آن را کافی می‌دانست. آنان در مسایل فقهی، ابتدا قرآن و سپس احادیث محمد و بعد از آن احادیث معتبر صحابه و اجماع را مورد استفاده قرار می‌دهند.
مذهب اهل سنت در دو مکتب اصولی اعتقادی (کلامی) یعنی اشعری و ماتریدی واز لحاظ علوم فقهی به چهار مذهب فروعی و عملی حنفی، مالکی، شافعی و حنبلی تقسیم می‌گردد.

shiny
2014/06/05, 10:40
مرسی برادر!
فقط من یه سوال دارم الان احکامی که این اهل تسنن انجام میدن مثه شیعه هاست یا فرق میکنه؟؟
مثه نماز و روزه و از این چیزا...

Hermion
2014/06/05, 11:17
مرسی برادر!
فقط من یه سوال دارم الان احکامی که این اهل تسنن انجام میدن مثه شیعه هاست یا فرق میکنه؟؟
مثه نماز و روزه و از این چیزا...
نمازشون فرق می کنه
مثلا دست به سینه نماز می خونن
یا آمین دارن تو تمازشون( فک کنم هر سوره رو که می خونن یه آمین می گن)
روزشون فک کنم با ما یکی باشه

trouble
2014/06/05, 12:17
حانی فقط زنا و دختراشون کف دستاشونو میزلرن روسینشون میخونن مرداشون دستاشون رو شیکمشونه......تو شهر ما مذهب سنی ومخوصا حنفی زیاده براهمین میتونم به سوالاتون جواب بدم.......بد وضوشونم یجور دیگس......مثلا کل پاشونو از مچ به پایین.میگیرن زیر اب میشورن یا دهنشونم میشورن...بینیشونم میشورن.....ولی ازنظر نزدیکی به تشیع فک کنم مذهب شافعی از همه نزدیک تر باشه...مذهب شافعی اگه اشتباه ننم تو کردستان بیشتره...

Hermion
2014/06/05, 12:32
حانی فقط زنا و دختراشون کف دستاشونو میزلرن روسینشون میخونن مرداشون دستاشون رو شیکمشونه......تو شهر ما مذهب سنی ومخوصا حنفی زیاده براهمین میتونم به سوالاتون جواب بدم.......بد وضوشونم یجور دیگس......مثلا کل پاشونو از مچ به پایین.میگیرن زیر اب میشورن یا دهنشونم میشورن...بینیشونم میشورن.....ولی ازنظر نزدیکی به تشیع فک کنم مذهب شافعی از همه نزدیک تر باشه...مذهب شافعی اگه اشتباه ننم تو کردستان بیشتره...

نمی دونم به اونش خیلی دقت نکردم ولی فک نکنم فرقی داشته باشه....نمی دونم
آره وضوشونم کاملا فرق می کنه. وضوخونه هاشون چندتا حپضچه ی بزرگ دارن که همه بتونن راحت وضو بگیرن.

AVENJER
2014/06/05, 22:34
اصلی ترین تفاوتشون با شیعه ها اینه که اصول دینشون فرق میکنه
سنی ها امامت و عدل رو قبول ندارن