نوشته شده توسط
نوشته شده در
جمعه, 16 خرداد 1393 17:55
بازدید
9166 بار
امتیاز پست
(0 رأی‌ها)

مقدمه ای در مورد خدایان یونان

در این مقاله سعی داریم تا با تاریخ خدایان یونان بیشتر آشنا شویم. هدف از این نوشتار صرفا آشنایی مخاطبان با خدایان یونان می باشد. هرگونه قضاوتی در مورد صحت یا عدم صحت مطالب بر عهده خوانندگان گرامی می باشد.

در اسطوره ها و افسانه های یونانی آغاز مباحث مربوط به انسان و خدایان دوران طلایی می باشد . این دوران یکی از چهار یا پنج دوره زندگی در یونان باستان می باشد. دوران طلایی اولین دوره حضور انسان در افسانه های یونان می باشد.آغاز مفهوم خدایان در یونان باستان با حضور گایا و اورانوس معنا پیدا میکند.گایا مادر خدایان می باشد که خدای زمین می باشد و تمام موجودات باروری خود را از او به ارث برده اند.اورانوس نیز خدای آسمان ها می باشد که پدر خدایان اولیه می باشد.  در مجموع فرزندان گایا و اورانوس به سه دسته تقسیم می شوند:

تایتان ها ،سایکلوپ ها و هکاتونکایرها.

هکاتونکایرها:

هکاتونکایرها  موجوداتی صد دست با پنجاه سر بوندن . تعداد آن ها سه تا بود. به دلیل نارضایتی شان توسط اورانس به رحم مادرشان(گایا) بازگردانده شدند. بعد ها در شورشی بر علیه پدرشان به کرونوس کمک کردند ولی برای بار دوم توسط کرونوس زندانی شدند. در نهایت این موجودات توسط زئوس آزاد شدند و در نبرد با تایتان ها به المپ نشینان کمک کردند.

سایکلوپ ها:

از موجودات افسانه ای در یونان باستان بودند که غول هایی با یک چشم در وسط پیشانیشان بودند و از فرزندان گایا و اورانوس بودند. تعداد آن ها سه تا بود که به نام های :برونتس (تندرگر)، استروپس (فلشر) و آرگس (درخشانگر) از موجودات نامیرا محسوب می شدند. محل زندگی آن ها جزیره ای در سیسیل بود. آن ها در غار های تاریک زندگی میکردند و از گوشت انسان و موجودات دیگر استفاده می کردند . توسط کرنوس زندانی شده بودند. زئوس آن ها را آزاد کرد و سایکلوپ ها در پاسخ سلاح معروف زئوس که صاعقه و آذرخش بود را به زئوس هدیه دادند.

تایتان ها:

این دوران با حضور تایتان ها (تیتان ها) معنا پیدا می کند. تایتان ها در دوران طلایی حکمفرمایی میکرند. تایتان ها فرزندان گایا و اورانس بودند.

تایتان های اصلی عبارتند از :

کرونوس

رئا

اکئانوس

تتیس

هیپریون

منه موسین

تمیس

پایتوس

کئوس

کریوس

فوبه

تئا

در مقاله های بعدی سعی خواهیم کرد تا در مورد هر یک از ایزدان توضیح کاملی بدهیم .نظرات شما عزیزان انرژی ما را برای ادامه بحث افزایش می دهد.

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 24 شهریور 1395 21:35

دیدگاه‌ها (41)

 1. iman

lممنوووووووووون

  Guest
 1. erestery

در مورد خدایان ایرانی بگید بهتره<br />2500سال تمدن خودمون رو ول کردیم چسبیدیم به تمدنی که زیر سلطه ی ما بوده!!! :-|

  Guest
 1. Guest    erestery

تا اونجایی ک میدونم و خوندم و شنیدم ایرانی ها یکتاپرشت بودن

  Guest
 1. Guest    مبینا

نه دوست عزیز،ایرانیان تا قبل از فراگیری زرتشت در دوره هخامنشیان به آیین،مهر معتقد بودند که یک دین چند خداییست اما هرگز بتی درست نمیکردند چون این دین یک جور دین پاگانی بوده است.(با یه سرچ تو گوگل کلی اطلاعات پیدا می کنی به خاطر همین من دیگه ادامه...

نه دوست عزیز،ایرانیان تا قبل از فراگیری زرتشت در دوره هخامنشیان به آیین،مهر معتقد بودند که یک دین چند خداییست اما هرگز بتی درست نمیکردند چون این دین یک جور دین پاگانی بوده است.(با یه سرچ تو گوگل کلی اطلاعات پیدا می کنی به خاطر همین من دیگه ادامه نمیدم)

ادامه مطلب
  Guest
 1. Gabriel

در مورد خدایان ایرانی بگید بهتره<br />2500سال تمدن خودمون رو ول کردیم چسبیدیم به تمدنی که زیر سلطه ی ما بوده!!! :-|
<br /><br />با تشکر از آقا سهراب برای این مطلب<br />ولی انصافا این دوستمون حرف خیلی خوبی زدا

  Guest
 1. payam    Gabriel

درهفت هزار سال تاریخ ایران یعنی تقریبا از زمان برگزاری جشنهای نوروز و حتی قبل زرتشت چیزی تحت عنوان خدایان وجود ندارند از افتخار ملت ایران یکتا پرستی و عدم داشتن بردگان هست.ولی میتوان به افسانه های ایران باستان پرداخت

  Guest
 1. Guest    payam

اگه ایرانیان باستان تا پرست بودن پس اهورا مزدا برای چی رییس خدایان قدیم شناخته شد(مثل زئوس و تایتان) آناهیتا الکی الکی الهه آب بود یا خدای خورشید و خاک و باد و... کشک بودن؟

  Guest
 1. فري

ممنون بابت خبرتون<br />ولي اگه كسي ميخواد بيشتر بدونه كتاب «نبرد با تايتان‌ها» از انتشارات هرمس رو بگيره بخونه.<br />اين سري خودم از نمايشگاه كتاب خريدم به طور كامل از اول تا آخر توضيح داده.<br />خيلي عاليه.

  Guest
 1. THUNDER

تشکر برای این مقاله.<br />من به وچودشون باور داشتم(نه تمامشون)، منظورم اینه که به عنوان یک اسطوره نه یک خدا(استغفرالله)!!!<br />به نظرم کسایی بودن که نسبت به دیگر انسان های قدرت های بیشتری داشتن و مردم اون زمان اونا رو به عنوان یه خدا می...

تشکر برای این مقاله.<br />من به وچودشون باور داشتم(نه تمامشون)، منظورم اینه که به عنوان یک اسطوره نه یک خدا(استغفرالله)!!!<br />به نظرم کسایی بودن که نسبت به دیگر انسان های قدرت های بیشتری داشتن و مردم اون زمان اونا رو به عنوان یه خدا می پرستیدن.<br />در جواب به بقیه:<br />مگه گذاشتن چیزی از تمدنمون باقی بمونه؟؟؟ طی زمان های مختلف تاریخچه ی ایران رو نابود کردن.

ادامه مطلب
  Guest
 1. hasan

ممنون از مطلب خوبتون

  Guest
 1. Guest

در مورد خدایان ایرانی بگید بهتره<br />2500سال تمدن خودمون رو ول کردیم چسبیدیم به تمدنی که زیر سلطه ی ما بوده!!! :-|
<br />ایرانی ها ذر تمام طول تاریخ یگانه پرست بوده اند.

  Guest
 1. AylaR    persia

در مورد خدایان ایرانی بگید بهتره<br />2500سال تمدن خودمون رو ول کردیم چسبیدیم به تمدنی که زیر سلطه ی ما بوده!!! :-|
<br />ایرانی ها ذر تمام طول تاریخ یگانه پرست بوده اند.
<br /><br />باید بگم که از زمان مهاجرت آریایی ها و کوروش بزرگ به ایران به...

در مورد خدایان ایرانی بگید بهتره<br />2500سال تمدن خودمون رو ول کردیم چسبیدیم به تمدنی که زیر سلطه ی ما بوده!!! :-|
<br />ایرانی ها ذر تمام طول تاریخ یگانه پرست بوده اند.
<br /><br />باید بگم که از زمان مهاجرت آریایی ها و کوروش بزرگ به ایران به بعد، ایرانیا یگانه پرست شدن. حدود 2000 سال قبل از اینکه آریایی ها به ایران مهاجرت کنن، تمدنهای زیادی وجود داشتن مثل تمدن عیلام، جیرفت، شهر سوخته و... مثلا ما پارسال واسه درس تاریخمون باید درباره تمدن عیلام تحقیق میکردیم و فهمیدیم که عیلامیا هم، مث بقیه تمدنایی که نام بردم خدایان متعددی داشتن؛ و بزرگترین و اصلی ترینشون اسمش «اینشوشیناک» بود. ایرانیا هم قبل از زمان آریایی ها خدایان متعدد داشتن؛ ولی با ورود آریاییها، دین ایران تغییر کرد و مردمش اهورا پرست شدن.<br />ولی مشکل اینجاست که تقریبا بیشتر مردم اسمهای خدایان یونانی رو میدونن؛ اما شرط میبندم تعداد خیلی کمی ایرانی وجود داره که حتی اسم تمدن عیلام رو شنیده باشه.<br />من نمیگم از این مطالب نذارید؛ اتفاقا خیلی هم عالی بود؛ ولی لطفا سعی کنین اول درباره خود ایران صحبت کنید؛ و بعدش برین سراغ بقیه تمدنها.<br /><br />خیلی ممنون از مطلب مفیدتون؛ خوشحال میشم به توصیه من عمل کنید. 8)

ادامه مطلب
  Guest
 1. zn    persia

ایرانیان اهورا مزدا را به عنوان پدر خدایان وبه وجود آورنده دیگر خدایان می شناختند ایرانیان خدایان دیگر رو باور داشتند ولی به این دلیل که اهورا مزدا را در صدر می شناختند یکتا پرست نامیده می شوند تقریبا می شود گفت اهورا مزدا را خدا و دیگر خدایان...

ایرانیان اهورا مزدا را به عنوان پدر خدایان وبه وجود آورنده دیگر خدایان می شناختند ایرانیان خدایان دیگر رو باور داشتند ولی به این دلیل که اهورا مزدا را در صدر می شناختند یکتا پرست نامیده می شوند تقریبا می شود گفت اهورا مزدا را خدا و دیگر خدایان همچون آناهیتا و آناهید را در مایه های فرشتگان که وظیفه کنترل درستی عملکرد دنیا را داشتند می شناختند برای مثال وظیفه آناهیتا سرکشی به آب ها بود یکی از تفاوت های خدایان یونان و ایران این بوده است که ایرانیان اهورا مزدا را رییس دیگر خدایان و قدرت برتر می دانستند و قدرتی را بالا تر از قدرت او نمیدانستند ولی یونانیان زئوس را به عنوان شکست دهنده تایتان به عنوان رییس خدایان قرار دادند. درحالی که اگر تنها خدای آب و خدای دنیای مردگان یونان باهم متحد بشوند بر اساس افسانه ها ی توانند زئوس را شکست دهند در ضمن اهورا مزدا مظهر پاکی، صداقت و درست کاری بود در حالی که زئوس دارای صفاتی بد همچون غرور و عصبانیت بود.

ادامه مطلب
  Guest
 1. نتنت

ممنون خوب بود.منتظر ادامش هستم.واقعا یونانی ها تخیل فوقی داشتن.باید سری پرسی جکسون رو بخونید تا بفهمید چی میگم

  Guest
 1. javad

زیبا بود دوستان. لایک!<br />با اینکه با نظر دوستمون درباره تمدن عظیم خودمون کاملا موافقم، اما چه اشکالی داره درباره دیگر تمدن ها هم بدونیم؟<br />بازم ممنون

  Guest
 1. Guest

اولا 2500 نه 7000 سال.ثانیا ایرانی ها یک داشتند که اهوراست.الباقید ایزدانی بودند که اهورا آنها را آفرید یاریش دهند

  Guest
There are no comments posted here yet
بارگذاری بیشتر ...

دیدگاه خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
Pioneer-life با همراه شدن و همکاری دو گروه pioneer-group و life-gate با هدف ارتقا کیفیت و خدمتی عظیم تر و منسجم تر به تمامی دوست داران کتاب‌های فانتزی در سال 1392 تشکیل شده است. پس از یک سال کسب تجربه و فعالیت هر یک از گروه‌ها در این زمینه و اقدامات فراوان آنها؛ اکنون با حضور این گروه امیدواریم بتوانیم با نیرویی جدید و روز افزون در راستای پیش برد و گسترش این هدف گام برداریم. زندگی پیشتاز توسط فناوری اطلاعات ونوس میزبانی و پشتیبانی می‌شود.
طراحی: JuPiTeR
اجرا: Mr.Sohrab