ثبت نام رایگان در پرتال زندگی پیشتاز
 • فرستادن دیدگاه بدون نیاز به وارد کردن اطلاعات
 • دسترسی به تمام فایل های کتابخانه بدون محدودیت
 • نمایش بلافاصله لینک دانلود
 • دانلود با لینک مستقیم(سرعت بیشتر)
 • ثبت نام پرتال و تالارگفتگو مجزا هستند!
 • به راهنمایی نیاز دارید؟

ایجاد حساب کاربری

نوشته شده توسط
نوشته شده در
سه شنبه, 13 خرداد 1393 17:06
بازدید
17555 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رأی‌ها)

آیا واقعا جادو وجود دارد؟

جادو و جادوگریمطمئنا تمام دوستانی که سری کتاب های هری پاتر را خوانده اند، همیشه برای چند لحظه هم که شده در مورد این که آیا جادو يا انسان هایی با عنوان جادوگر وجود دارند ،  فکر کرده اند. انجام هر کاری فقط با تکان دادن یک چوبدستی و گفتن یک طلسم و افسون برای هر کسی بسیار هیجان انگیر است. برای بررسی این موضوع، در این مطلب می خواهیم به موضوع خیلی جذاب جادو و جادوگری بپردازیم .

 

مفاهیمی که غالبا دارای معانی متفاوت هستند ولی به جای یکدیگر استفاده می شوند ، شامل سحر، جادو، طلسم و شعبده است که در ادامه به صورت مختصر هر کدام توضیح داده میشود:

طلسم (talisman):

طِلِسم نوشته‌ای از کلمات، اشکال ،ارقام و جداول است که دعانویسان، جادوگران و فال‌بینان، بسته به میزان ماندگاری مورد نظرشان، روی کاغذ ، تکه فلز  يا پوست حیوانات نقش می‌کنند. تفاوت مهم میان دعا و طلسم این است که دعا را به زبان مرسوم و کامل می‌نویسند، ولی در طلسم کلماتی از دعا را با حروف ناخوانا، خط ، نقطه و حروف شکلی می‌نویسند و به همین دلیل فهم نوشته‌های روی آن برای همه ممکن نیست. نام واژه طلسم از یونانی (τέλεσμα) به عربی (طِلَسم و جمعش طلاسم) و فارسی وسپس به زبان‌های اروپایی مانند انگلیسی (talisman) راه یافته‌است. پاره‌ای بر این باورند که این طلسم بر پایه دعایی که هنگام ساخت آن خوانده شده یا روی آن نوشته شده باشد دارای اثر و توانایی خواهد بود.

 سحر (sorcery) :

ورد خواندن و انجام عملیات بدنی، بدون کاربرد وسایل، سحر خوانده می شود.سحر عملی خارق العاده است که گاهى یک نوع چشم‏بندى و تردستى نيز محسوب ميشود و گاه تنها جنبه روانى ، خیالى و تلقینى دارد.  گاه با استفاده از خواص ناشناخته فیزیکى و شیمیایى بعضى از اجسام و عناصر و گاه از طریق کمک گرفتن از شیاطین انجام می گیرد. ساحران، افراد منحرف و دنیاپرستى هستند که اساس کارشان بر تحریف حقایق است.  در اغلب موارد از توجه بیش از حد عده ای به خرافات و اوهام، سوء استفاده مي کنند. بدیهی است که افزایش سطح آگاهی های مردم، بهترین راه برای مقابله با این گونه امور محسوب می گردد.

جادو (magic) :

این کلمه از واژهٔ «Magus» گرفته شده است. در فارسی قدیم به موبدان ستاره شناس آیین مهر پرستی (ميتراييسم) ، «maguš» یا «مجوس» گفته می شد که به معني «مربوط به منطقه Medes» بوده است.  Medes نیز خود به معنی «قلمرو ماد» است. پس از فتح ایران، اعراب، زردشتیان را مجوس می خواندند. واژهٔ «مجیک» با حروف فارسی در نوشته‌های کهن ایران به چشم می خورد. مثلاً اوستا کتاب مقدس زرتشتیان اشاره به مغ‌ها (روحانیون مهر پرستی)دارد که بعد از آموزش‌های مجیک به سطح ماگی یا مجیکن نایل می‌شدند. در کتب ایجاد تغییری در عالم مادّه به روشی فراطبیعی به ارادهٔ جادوگر را جادو می دانند.البته به مجموع کارهای خارق العاده ای که به اراده جادوگر با به زبان اوردن افسون انجام می شود جادو گفته می شود . به فردی هم که این اعمال را انجام می دهد جادوگر یا ساحره گفته می شود.شاید نقطه ی آغاز این مبحث مشخص نباشد و ریشه در تاریخ و افسانه ها داشته باشد.البته گاهي این مفهوم را مترادف با شعبده بازی و یا سحر قرار میدهند که درست به نظر نمی رسد.شاید بتوان نقطه اوج شهرت جادو و جادوگری را همزمان با انتشار رمان هری پاتر دانست.

شعبده بازی (jugglery):

شعبده بازی علمی است که در آن اعمال محیر العقولی توسط شعبده باز انجام می گیرد.شعبده بازی علمی بسیار دقیق و ظریف می باشد و فرد انجام دهنده باید از سرعت عمل بسیار بالایی  برخوردار باشد.شعبده بازی شامل علوم فیزیک، شیمی و ریاضی است، حقه، سرعت دست و پنهان کاری توسط وسیله يا دست در هنر شعبده بازی نقش بسیار اساسی دارند. این هنر هیچ گونه محدودیتی ندارد و هر کسی در هر سن و وضعیتی می تواند یک شعبده باز باشد. در شعبده بازی با روش های خاص ، قوانین طبیعت را بصورت وارونه جلوه میدهند. در واقع هیچ عمل غیر ممکنی انجام نمی گيرد، بلکه فقط با انجام یکسری حرکات خاص قوانین طبیعت را که غیر ممکن است، بصورت ممکن نمایش میدهند .

با توجه به توضیحاتی که داده شد، روشن است که مفاهیم بالا یکسان نیستند و هر کدام مفهوم خاص خود را دارند. در این قسمت، به بررسي ديدگاه اديان مختلف در مورد جادو و جادوگری  ميپردازيم.

جادو در دین یهود:

جادو در دین یهود و مسیحیت :

کتاب تورات به کرات به مزمت و نکوهش جادو و جادوگری یا استفاده از نیروهای غیرالهی پرداخته است. مانند:

   به احضاركنندگان روح و جادوگران مراجعه نكنيد. خواستار ناپاك شدن به وسيله ي آن‏ها نباشيد. من خداوند هستم. تورات کتاب لاویان فصل 19، آیه 31

    چيزي را با خونابه نخوريد فال نگيريد. غيب‏گويي نكنيد. فصل 19، آیه 26

    جادوگر را زنده نگذار. تورات کتاب خروج فصل 22 آیه 17

ولی منابع تاریخی از قوم یهود، چهره‌ای انس یافته با خرافات و جادوگری گزارش می‌دهد، آن‌ها از این ابزار برای بهره‌جویی بیش‌تر از متاع دنیا و تسلط بر دشمنان خود سود جسته اند.

رواج جادوگری در روزگار کهن، نه فقط در میان مردان بنی‌اسرائیلی بلکه در میان زنانشان هم شگفت‌آور بوده است، به گونه‌ای که شیمعون بن شطح -قرن اول قبل از میلاد- در یک روز هشتاد زن جادوگر را اعدام کرد. مبارزه با جادو در میان مسیحیان سابقه طولانی دارد.

منابع تاریخ آورده‌اند که دادگاه تفتیش عقاید در موارد زیادی برای پرداختن به جرائم جادوگران تشکیل می‌شد و حکم به اعدام و سوزاندن جادوگران می‌داد. از دیدگاه تلمود (گنجینه دینی کهن یهود) جادوگر، مجرم و محکوم است؛ زیرا از اوامر تورات سرپیچی کرده است، در حالی که شعبده‌باز با اين حال که تأیید نمی‌شد، مجرم هم به حساب نمي آمد.

تلمود هر نوع سحر، جادو و فال‌گیری را به شدت محکوم کرده است؛ تا جایی که جادوگری را اعمال مخصوص بت‌پرستان می‌داند. با همه تلاش‌هایی که از جانب بعضي از علمای یهود برای از میان بردن سحر و جادو به عمل آمد،‌ این خرافات در بین عوام يهود ، نفوذ کرد. در فصل هجدهم سفر تثنیه، صورت‌هایی از سحر و جادو که میان بت‌پرستان آن زمان معمول بوده، ارائه شده و تورات، فرزندان اسرائیل را از چنین اعمالی منع کرده است.

در دین اسلام:

جادو و جادوگری در دين اسلام به شدت نهی شده است.از دیدگاه دین اسلام جادو و جادوگری وجود دارد. امام علی علیه السلام می فرمایند: ساحر به مانند کافر است. در دین اسلام حتی حد شرعی برای آن تعیین شده است و حد کسی که سحر و جادو می کند اعدام می باشد. هرگونه تلاشی در این راستا شامل یادگرفتن ، یاد دادن ، استفاده کردن و.... حرام می باشد و از گناهان کبیره به شمار می آيد. در آیه 102 و 103 سوره بقره صریحا به آن اشاره شده است. نکته مهمی که قرآن همواره به صورت ظریف به آن اشاره می کند سحر کردن چشم تماشاچیان می باشد. علما غالبا بر این اعتقاد هستند که سحر و جادو به آن صورتی که در باور مردم وجود دارد ،وجود خارجی ندارد و حتی اگر وجود هم داشته باشد با صدقه و دعا قابل بازگشت است.

به نظر می رسد با توجه به شواهد موجود وجود جادو امری غیر قابل انکار می باشد،  ولی این که دین مبین اسلام به شدت با آن برخورد کرده و آن را عملي مذموم ميداند، باعث شده که در میان ایرانیان به حاشیه رانده شود. ولی همانطور که گفته شد در دین یهود و مسیحیت حتی با وجود بر حذر داشتن انسان ها از آن، هنوز افرادی به دنبال دستیابی به آن هستند و شيوع این امر را می توان به وضوح در جوامع غربی مشاهده کرد. با این تفاسیر پذیرفتن  یا نپذیرفتن این مفهوم يا دنبال کردن  یا نکردن آن، امری کاملا اختیاری می باشد.

 

آخرین ویرایش در جمعه, 18 تیر 1395 21:15

نظرات (34)

 1. Seta

لطفا صادقانه جواب بدید
ایا کسی هست ک تونسته باشه تونسته باشه اشیا رو بلند کنه

 
 1. Arefeh ghasemi    Seta

ناچ :/

 
 1. {مخاطب∞خاص}

کسی جادو گری یاد داره به منم یاد بده

 
 1. pari

من جادو رو دوس دارم ولی چرا بعضیا فکر میکنن شیطانیو بده وقتی تاحالا حتی ازش استفاده نکردن

 
 1. someone

جادو وجود داره ولی دید ما نسبت به اینجور چیزا بده. من با این حرفا که میگن جادوگر شیطان پرسته و اینا کاملا مخالفم چون در گذشته اطلاعات زیادی وجود نداشته و اونموقع هر چیزی که براشون جدید بوده را حرام میکردن یا به شیطان نسبت می دادن اصلا اگه چیز بدی...

جادو وجود داره ولی دید ما نسبت به اینجور چیزا بده. من با این حرفا که میگن جادوگر شیطان پرسته و اینا کاملا مخالفم چون در گذشته اطلاعات زیادی وجود نداشته و اونموقع هر چیزی که براشون جدید بوده را حرام میکردن یا به شیطان نسبت می دادن اصلا اگه چیز بدی بود خدا به وجود نمی آورد
خیلی بهتر میشه اگه وسعت دیدمون را بیشتر کنیم دنیا سرشار از عجایبی است که برای ما افسانه به حساب میاد ولی وجود داره

ادامه مطلب
 
 1. خوبم ولی بدم میشم

اصلا اون طوری نیست که تو فیلم ها نشون میدن . اونا عادی هستن حتی کلمه ها عجیب هم نمیگن که کسی رو طلسم کنن اونا هیچ فرقی با شما ندارن اونا ان کسی نیستن که شما فکر میکنین فکر میکنین آدم بدی هستن دماغ دراز و یک جارو ی پرنده:-* اونا فقط یک نیرو های...

اصلا اون طوری نیست که تو فیلم ها نشون میدن . اونا عادی هستن حتی کلمه ها عجیب هم نمیگن که کسی رو طلسم کنن اونا هیچ فرقی با شما ندارن اونا ان کسی نیستن که شما فکر میکنین فکر میکنین آدم بدی هستن دماغ دراز و یک جارو ی پرنده:-* اونا فقط یک نیرو های خاص دا رن یک جور ارتباط صمیمی با وجودشون نیرویی که درونشون بود رو فعال کردی کاری که انسان میتونه کنه فقط باید فعالش کنه. من خیلی تعجب کردم اینا روخوندم من تا پدر بزرگم جدم جادو گر بودن ولی نه مثل دعا نویس ها دعا نویس ها جادو نمیکنن .. همه چیه او نا دروغ تازه اگه اینطوره که کافر بودن جد من شیخ بودن من این نوشته ها رو یک جور توهین فهمیدم .. بیشتر جد ما هم یک خال های شکلکی مانندی روی بدنشون داشتن که یک شکل بود برای. همشون پس نگید یا اگر می خواید اینجوری تصورشون کنین بگید وجود ندارن یا اگه میگین وجود دارن توهین نکنین وقتی نمیدونین

ادامه مطلب
 
 1. شروان    خوبم ولی بدم میشم

جادوگر حکمش اعدامه. توهین چیه وقتی کافره

 
 1. اقو متین

یکی دیگر از شخصیت های شناخته شده در جادو گری شخصیت مرلین هست که فیلم ها و داستان های زیادی دربارش ساخته شده و البته نشون میده چنین شخصی با عنوان بزرگترین جادوگر دوران خودش وجود داشته و ظاهرا ساختگی نیست ..اگه دقت کنین میفهمین فیلمهایی ه درباره...

یکی دیگر از شخصیت های شناخته شده در جادو گری شخصیت مرلین هست که فیلم ها و داستان های زیادی دربارش ساخته شده و البته نشون میده چنین شخصی با عنوان بزرگترین جادوگر دوران خودش وجود داشته و ظاهرا ساختگی نیست ..اگه دقت کنین میفهمین فیلمهایی ه درباره جادوگری میسازن جلوه خوبی رو از جادوگری به نمایش میذاره .و باعث یشه ادم درباره جادوگری ذهنیت خوبی داشتهباشه حتی ب طرف جادوگری کشیده میشه ..معلومه که در پشت پرده این فیلم ها سیاست مداران ضد اسلامی فعالیت میکنن..

ادامه مطلب
 
 1. اقو متین

جادو وجود داره وجادوگر هم شیطان پرسته ...همونطور که داریم میبینیم عقاید شیطان پرستی از طریق موسیقی بلک متال و مد لباس و غیره وارد جامعه اسلامی شده و داره ب سرعت پیشرفت میکنه...جادو بدلایل زیادی از نظر اسلام حرامه از جمله اینکه جادوگر با اعمال غیر...

جادو وجود داره وجادوگر هم شیطان پرسته ...همونطور که داریم میبینیم عقاید شیطان پرستی از طریق موسیقی بلک متال و مد لباس و غیره وارد جامعه اسلامی شده و داره ب سرعت پیشرفت میکنه...جادو بدلایل زیادی از نظر اسلام حرامه از جمله اینکه جادوگر با اعمال غیر اخلاقی خوی حیوانی میگیرد ..و همینطور نوشیدن خون و خوردن نوزاد نامشروع در بدو تولد همه شان دهنده این هستند که شیطان پرستی و جادو گری در تمام فرقه هایش از نظر روانی سالم نیستن ...این نظر شخصیم درباره جادو گریه...

ادامه مطلب
 
 1. mnmnm

بسم الله الرحمان الرحیم<br />با سلام <br />

اونهم جادوست ویا مواردی از جن گیری که اسلام و یهودیت قبولش داره اون چی اونم جادوست در درجه ی دوم باید به معانی جادو در ادبیات غرب نگاهی بندازی مثلن نکرو مانسر و ویزارد و وارلاک چه تفاوتی باهم دارن البته...

بسم الله الرحمان الرحیم<br />با سلام <br />

اونهم جادوست ویا مواردی از جن گیری که اسلام و یهودیت قبولش داره اون چی اونم جادوست در درجه ی دوم باید به معانی جادو در ادبیات غرب نگاهی بندازی مثلن نکرو مانسر و ویزارد و وارلاک چه تفاوتی باهم دارن البته بازم امید وارم که ناراحت نشده باشی اما جادو و جادو گری مقوله ی خیلی سنگینیه <br />و اگه بازم ناراحت نمیشی باید بگم با یه مقاله سر و تهش هم نمیاد
<br />دوست عزیز میشه خواهشا توضیح بیشتری درباره جادو و جادو گری بدی؟؟
<br />خب در این باره بدیهی است که میتونم توضیح بدم اما تکرار مکررات است و بهتر میدانم که شمارا به مقاله یکی از دوستان که درباره محتوا حقیقی جادو است ارجاع دهم سپس اگر سوالی بود درباره اقسام ظاهری آن در دنیای کنونی مواردی را از طریق ایمیل عرض خواهم کرد یا اینجا هر طور که راحت تر باشید<br />والسلام <br />30 ذی القعده 1436<br />*لینک مقاله لطفا تا پایان 4 قسمت مطالعه شود:[url]http://www.vgpostmortem.ir/index.php/%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA/item/184-%D8%AA%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88-%D9%88-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D9%88%D9%84[/url]

ادامه مطلب
 
 1. Diana Safardoost

اونهم جادوست ویا مواردی از جن گیری که اسلام و یهودیت قبولش داره اون چی اونم جادوست در درجه ی دوم باید به معانی جادو در ادبیات غرب نگاهی بندازی مثلن نکرو مانسر و ویزارد و وارلاک چه تفاوتی باهم دارن البته بازم امید وارم که ناراحت نشده باشی اما جادو...

اونهم جادوست ویا مواردی از جن گیری که اسلام و یهودیت قبولش داره اون چی اونم جادوست در درجه ی دوم باید به معانی جادو در ادبیات غرب نگاهی بندازی مثلن نکرو مانسر و ویزارد و وارلاک چه تفاوتی باهم دارن البته بازم امید وارم که ناراحت نشده باشی اما جادو و جادو گری مقوله ی خیلی سنگینیه <br />و اگه بازم ناراحت نمیشی باید بگم با یه مقاله سر و تهش هم نمیاد
<br />دوست عزیز میشه خواهشا توضیح بیشتری درباره جادو و جادو گری بدی؟؟

ادامه مطلب
 
 1. نرجس.ب

سلام.خوبید؟<br />من این مطلب رو که خوندم،با خودم فکر کردم که آیا بلند کردن اشیا(بدون اینکه بهشون دست بزنیم)بدون خوندن سحر و افسون و جادو،بازم حرامه؟

 
 1. Alisa    نرجس.ب

تله کینزی یا حرکت دادن اشیا از راه دور یکی از مهارت های ذهنی است که متاسفانه با تحریف و اغراق در مورد آن در فیلم ها و کتاب ها و ... با جادو به اشتباه گرفته میشود <br />چیزی که آن را به اصطلاح "قدرت ذهن" می نامیم کاملا از معقوله ی جادو جداست...

تله کینزی یا حرکت دادن اشیا از راه دور یکی از مهارت های ذهنی است که متاسفانه با تحریف و اغراق در مورد آن در فیلم ها و کتاب ها و ... با جادو به اشتباه گرفته میشود <br />چیزی که آن را به اصطلاح "قدرت ذهن" می نامیم کاملا از معقوله ی جادو جداست من خودم به شخصه کتاب ها و فیلم های مستند زیادی را دیده و مطالعه کردم اما هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیدم چون تحریف و پنهان کاری بسیار زیاد است و درک و خنثی کردن آنها از عهده شخصی با معلومات من خارج است <br />پ.ن : <br />اگه از این کارا بلدین به ما هم آموزش بدین ، چیز جالبیه..

ادامه مطلب
 
 1. حسین5    Alisa

جادو حرامه فقط به یه دلیل جادو باعث میشه روح انسان آلوده و نابود بشه کسایی که از جادو استفاده میکنن یه جورایی از انرژی روح که انرژی زندگیه استفاده میکنن این انرژی بر خلاف تصورات خیلی ها همه جای عالم در جاندار و بی جان وجود داره ولی وقتی از جادو...

جادو حرامه فقط به یه دلیل جادو باعث میشه روح انسان آلوده و نابود بشه کسایی که از جادو استفاده میکنن یه جورایی از انرژی روح که انرژی زندگیه استفاده میکنن این انرژی بر خلاف تصورات خیلی ها همه جای عالم در جاندار و بی جان وجود داره ولی وقتی از جادو استفاده میکنی این انرژی از بین میره و باعث خرابی و مرگ میشه برا همین اسلام به شدت باش مخالفه

ادامه مطلب
 
 1. صباsaba    نرجس.ب

همین الآن هم انجام میشه اینکار<br />با خاصیت مغناطیسی.<br />مثل طرز کار جرثقیل ها و چیزای دیگه

 
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد
بارگذاری بیشتر ...

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
Pioneer-life با همراه شدن و همکاری دو گروه pioneer-group و life-gate با هدف ارتقا کیفیت و خدمتی عظیم تر و منسجم تر به تمامی دوست داران کتاب‌های فانتزی در سال 1392 تشکیل شده است. پس از یک سال کسب تجربه و فعالیت هر یک از گروه‌ها در این زمینه و اقدامات فراوان آنها؛ اکنون با حضور این گروه امیدواریم بتوانیم با نیرویی جدید و روز افزون در راستای پیش برد و گسترش این هدف گام برداریم. زندگی پیشتاز توسط فناوری اطلاعات ونوس میزبانی و پشتیبانی می‌شود.
طراحی: JuPiTeR
اجرا: Mr.Sohrab